Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raspuns pt dispozitie de poprire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raspuns pt dispozitie de poprire

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in problema urmatoare: firma noastra a primit o Dispozitie de poprire impotriva unui angajat. Trebuie sa confirmam primirea si punerea in executare a dispozitiei. Daca puteti sa ma ajutati cu un astfel de model de adresa, cine semneaza, director, cons jur, sef personal? Presupun ca trebuie sa instiintatam noi angajatul nostru de acest fapt. Ce adresa sa facem in acest sens?
Multumesc
hajnyci, utilizator
In baza hotararii prin care s-a dispus infiintarea popririi, veti opri suma stabilita din salariul debitorului.
Instiintarea salariatului se face printr-o adresa semnata de directorul societatii si de deparatmentul juridic, prin care ii aduce la cunostinta ca i se va popri o parte din salariul conform dispozitiei instnatei.
Multumesc
Va rog sa-mi mai spuneti in adresa pt executorul judecatoresc in care il instiintez despre primirea si punerea in executare a dispozitiei voi trece si suma care va fi retinuta lunar din salariul angajatului?
Se va mentiuna suma care urmeaza a fi retiunuta conform hotararii de infiintare a popririi.
Eu cred ca este datoria celui care emite dispozitia de poprire, nu a tertului poprit, sa insitiinteze debitorul despre masura luata.
Art. 454 C. proc. civ.
Poprirea se infiinteaza fara somatie, prin adresa insotita de o copie certificata de pe titlul executoriu, comunicata celei de-a treia persoane aratate la art. 452, instiintandu-se totodata si debitorul despre masura luata.