avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare functionar public

Exista vreo posibilitate sa dea ANFP derogare la art. 65 lit.c) din Legea nr.188/1999, adică sa se ia in calcul calificativele din ultimii 2 ani lucrati(adică 2015 si 2016) la examen de promovare in 2018? Intreb de derogare, deoarece in 2017 nu am putut participa fiindcă angajatorul nu a aplicat unitar legislatia in ceea ce priveste suspendarea raportului de serviciu in perioada concediului de maternitate( adică m-a suspendat in 2014 dupa 126 zile pre si postnatal, iar in 2016 din prima zi de prenatal)..., plus alte greseli...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:59, 27 Decembrie 2017
Nu cred ca aveti nevoie de derogare , intrucat trebuie să fi obţinut cel puţin calificativul "bine" la evaluarea anuală a performanţelor individuale în ultimii 2 ani calendaristici.

Deci in 2018, aveti nevoie de evaluarile din 2016 si 2017 unde trebuie sa aveti cel putin calificativul "bine".
Ultima modificare: Miercuri, 27 Decembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare in grad liana16 liana16 Am si eu o nelamurire asupra legislatiei in vigoare. Un functionar public in perioada noiembrie 2011 - decembrie 2012 a fost in concediu pre si postnatal si de ... (vezi toată discuția)
Calcul vechime în gradul profesional al funcției publice. Deeaedu Deeaedu Buna ziua, sunt funcționar public in cadrul unui minister și am următoarea problema: In mai 2011 am promovat in gradul principal, fiind gravida in 6 luni. ... (vezi toată discuția)
Promovare in grad superior functionari publici ciomaga ciomaga Buna ziua, As avea nevoie de o parere referitoare la avansarea in grad superior la functionari publici: sunt pe grad principal din 2006, calificative f. ... (vezi toată discuția)