Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare functionar public

Exista vreo posibilitate sa dea ANFP derogare la art. 65 lit.c) din Legea nr.188/1999, adică sa se ia in calcul calificativele din ultimii 2 ani lucrati(adică 2015 si 2016) la examen de promovare in 2018? Intreb de derogare, deoarece in 2017 nu am putut participa fiindcă angajatorul nu a aplicat unitar legislatia in ceea ce priveste suspendarea raportului de serviciu in perioada concediului de maternitate( adică m-a suspendat in 2014 dupa 126 zile pre si postnatal, iar in 2016 din prima zi de prenatal)..., plus alte greseli...
Nu cred ca aveti nevoie de derogare , intrucat trebuie să fi obţinut cel puţin calificativul "bine" la evaluarea anuală a performanţelor individuale în ultimii 2 ani calendaristici.

Deci in 2018, aveti nevoie de evaluarile din 2016 si 2017 unde trebuie sa aveti cel putin calificativul "bine".
Cornel Vasile, Consilier juridic