Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mi-am depus demisia, iar apoi am aflat ca sunt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mi-am depus demisia, iar apoi am aflat ca sunt insarcinata. Voi mai putea beneficia de indemnizatie de crestere a copilului?

Buna ziua! Am lucrat timp de 14 luni la o companie dupa care mi-am depus demisia. Abea apoi am aflat ca sunt insarcinata. Mai am 8 luni pana voi naste. Voi mai putea beneficia de indemnizatie de cresterea copilului daca nu am lucrat lunile anterioare nasterii? Daca da cum se va calcula? (in functie de salariul minim pe economie?)
Ce se intampla daca nasc in strainatate si ma intorc dupa in Romania?
Indemnizatia de crestere a copilului se va calcula ca medie a veniturilor nete realizate in ultimile 12 luni, din cele 24 dinaintea nasterii copilului.
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de locul nasterii copilului , ci de realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.