avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAND POT IESI LA PENSIE?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAND POT IESI LA PENSIE?

Buna ziua!
Am rugamintea daca se poate macar estimativ sa imi spuneti cand as putea iesi la pensie.Am 50 ani ,am lucrat 19 ani in rafinarie si beneficiez de 17 ani de grupa 1 de munca ,din 1984 pana in 2001,iar cei 2 ani fara grupa deoarece nu s-a mai dat grupa dupa 2001.Mai am lucrati apoi 7ani in alta unitate ,iar acum alti 6 in alta unitate.Multumesc anticipat.
Mentineaz ca cei 13 ani lucrati ulterior plecarii din rafinarie nu au grupa deleoc.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Decembrie 2017
anatirila, utilizator
Cel mai recent răspuns: anatirila , utilizator 10:51, 28 Decembrie 2017
Limita de varsta la 56 ani si 6 luni.
Multumesc frumos dar credeam ca mai devreme pot iesi la pensie deoarece la cei 17 ani de grupa 1 am castigat 8,5 ani de vechime.
Daca la 17 ani de grupa 1 adaug 8,5 castigati se fac 23.5 ani +inca 2 ani in rafinarie fara grupa se fac 25.5 ani si daca mai aduc inca 13 in alte unitati sunt in total 38,5 ani.
Acesta este calculul meu dar evident nu stiu daca este corect ,din acest motiv am apelat la dumneavoastra.
Sau poate pot iesi la pensie anticipat?
Multumesc inca o data pentru promptitudine.
Prima forma de pensionare posibila este- limita de varsta la 56 ani si 6 luni.
Indepliniti conditia de stagiu complet.
Iar pensia anticipata?M-ar interesa si aceasta forma de pensionare.
Multumesc din nou,(calculul facut de mine era asa:63 -8,5=54,5.)Adica sa pot iesi la pensie la 54.5 ani deoarece am vechime destula.
V-as ruga frumos daca este posibil sa imi explicati mai detaliat de ce as iesi la pensie la 56 ani si 6 luni.Ma intereseaza cum ati calculat.Multumesc din suflet si pentru informatii si pentru promptitudine.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Decembrie 2017
anatirila, utilizator
Femeie ?
Barbat ?

Alte discuții în legătură

Pensie JecuElena JecuElena Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific data iesirii mele la pensie. Sunt femeie, nascuta la 17 aug.1958. Am 34 de ani si 2 luni ... (vezi toată discuția)
Cand pot pleca in pensie la limita de varsta bodo gabriella bodo gabriella Ma numesc Tomita(femeie) , implinesc 54 ani in aprilie 2010, am 32 ani vechime in campul muncii din care 17 ani si 6 luni grupa a 2-a. Cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Lummy Lummy sora mea este nascuta in 1959 si are 35 ani vechime.poate iesi la pensie anticipata? Sau pensie partiala anticipata? (vezi toată discuția)