Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Promovare kinetoterapeut nu este legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Promovare kinetoterapeut nu este legal?

Buna ziua! As avea nevoie de un sfat. Am absolvit Facultatea de Medicina, specializarea fiziokinetoterapie in 2001, fiind incadrat la spital judetean din 2002 ca fiziokinetoterapeut debutant si apoi (la 6 luni) ca fiziokinetoterapeut. In prezent avand vechime de cel putin 4 ani de la ultima promovare (am fost si in concediu de ingrijire a copilului) am solicitat organizarea examenului pentru promovarea la kinetoterapeut specialist. Am primit raspuns in scris astazi in care mi se comunica ca conform OUG 34/14.04.2009 Art. 22 Alin. 1 si 2 nu pot promova. Din cate stiu eu acestea se refera la blocarea posturilor vacante din sistemul bugetar, ori conform legii actuale (si cred si cel al salarizarii unice din 2010) promovarea in grad in absenta posturilor vacante se face prin transformarea postului detinut si in urma unui examen. De asemenea se specifica ca conform aceluiasi OUG nu se organizeaza examene de promovare in spital, ceea ce este clar neadevarat din moment ce in acelasi spital pe data de 22 al lunii curente se organizeaza examen pentru promovarea de la asistent medical la asistent medical principal.

Pot promova? Cum este reglementat legal aceasta situatie? Care sunt pasii pe care ar trebui sa-i urmez?

Multumesc anticipat!
Fiziokinetoterapeutul este o functie diferita de cea a Kinetoterapeutului . Ambele sunt insa grupate la acceeasi categorie de personal " alt personal superior sanitar". Pentru functia de fiziokinetoterapeut examenul de speacialist se organizeaza de Ministerul sanatatii . Pentru asistenti medicali examenul de grad principal se organizeaza de Directiile de sanatate publica judetene .
Va rog sa imi spuneti unde sustin examenul de grad principal Kinetoterapeutii .
Va multumesc.