avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungirea unui contract individual de munca este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungirea unui contract individual de munca este echivalent cu angajarea?

Se da urmatoarea speta:
Salariat contractual, angajat intr-o institutie bugetara, cu Contract Individual de Munca (CIM) pe perioada determinata.
Salariatul este pensionar si este angajat ca muncitor.
Anul viitor ii expira perioada contractuala.
Intrebari:
1. Este corect că, unui pensionar, i se poate incheia, intr-o institutie bugetara, un CIM initial, pe perioada determinata, de doar 12 luni si nu de maxim 36 luni conform Codului Muncii?
Care este cadrul legal in acest sens, avand in vedere ca in Codul Muncii art. 84 alin. 1 stipuleaza: Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni?
2. Dupa expirarea perioadei contractuale, se mai poate prelungi CIM respectivului salariat, in conformitate cu art. 82 si art 83 Codul Muncii, cu inca o perioada de 12 luni, in conditiile in care in anul in care ii expira CIM-ul, se suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante sau temporar vacante din instituţiile şi autorităţile publice (Exemplu art. 14 alin. 1 din OUG 90/2017)?

In speranta unor raspunsuri prompte, multumesc anticipat.
Un An Nou Fericit!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:36, 28 Decembrie 2017
1. Este corect că, unui pensionar, i se poate incheia, intr-o institutie bugetara, un CIM initial, pe perioada determinata, de doar 12 luni si nu de maxim 36 luni conform Codului Muncii?
Care este cadrul legal in acest sens, avand in vedere ca in Codul Muncii art. 84 alin. 1 stipuleaza: Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni?


Cine il obliga pe angajator sa incheie direct c.i.m. pe durata maxima de 36 de luni ???

C.i.m. poate avea o durata de la o zi pana la maxim 36 de luni, avand in vedere dispozitiile citate de dvs.


2. Dupa expirarea perioadei contractuale, se mai poate prelungi CIM respectivului salariat, in conformitate cu art. 82 si art 83 Codul Muncii, cu inca o perioada de 12 luni, in conditiile in care in anul in care ii expira CIM-ul, se suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante sau temporar vacante din instituţiile şi autorităţile publice (Exemplu art. 14 alin. 1 din OUG 90/2017)?


Da, durata c.i.m. se poate prelungi in conditiile mentionate in legislatie.
Ultima modificare: Joi, 28 Decembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cine il obliga pe angajator sa incheie direct c.i.m. pe durata maxima de 36 de luni ???

C.i.m. poate avea o durata de la o zi pana la maxim 36 de luni, avand in vedere dispozitiile citate de dvs.


Corect. Aveti dreptate.
Dar eu doream sa stiu daca exista vreun act normativ, special, care obliga angajatorul (discut STRICT de autoritate sau institutie bugetara) prin care sa nu poata incheia initial, un CIM cu perioada determinata, mai mare de 12 luni, pentru angajarea unui pensionar.
Am primit o informatie ca in institutiile bugetare nu se poate incheia un CIM cu perioada mai mare de 12 luni pentru angajatul pensionar. Eu unul nu am gasit actul respectiv!



Da, durata c.i.m. se poate prelungi in conditiile mentionate in legislatie.


Deci sa inteleg ca prelungirea CIM-ului nu este asimilat cu o "angajare"!

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Toate cele bune.
eduardvl a scris:


...
Am primit o informatie ca in institutiile bugetare nu se poate incheia un CIM cu perioada mai mare de 12 luni pentru angajatul pensionar. Eu unul nu am gasit actul respectiv!
......

Deci sa inteleg ca prelungirea CIM-ului nu este asimilat cu o "angajare"!
.....



Informatia primita este eronata.

Intr-adevar, prelungirea duratei c.i.m. nu este asimilata cu "angajarea".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pana cand se poate prelungi un contract de munca pe perioada determinata? micaelamicaela micaelamicaela Buna ziua, De cate ori se poate prelungi un contract de munca pe perioada detrminata si cu cate zile? Eu am fost angajata initial pe o perioada de 2 luni, ... (vezi toată discuția)
Contract munca perioada determinata personal contractual la institutie publica stela simionov stela simionov Dupa expirarea CIM cu durata determinata de 36 luni pentru pensionar limita varsta angajat prin concurs pe post vacant la inst.publica,cum se poate prelungi ... (vezi toată discuția)
Contract pe durata determinata mihaela_1968 mihaela_1968 Unui angajat ii expira contractul pe durata determinata de 36 luni. Ce posibilitate are sa mai fie angajat la aceeasi firma, in afara celei de a i se incheia ... (vezi toată discuția)