Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... lucrator desemnat
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

lucrator desemnat

Firma are 80 de angajati. Un punct de lucru se afla la CNE Cernavoda, altul la Otopeni, sediul central la Bucuresti. Avem numit un lucrator desemnat dar care nu face acest lucru decat temporar, functia principala fiind de sef departament tehnic.
Este in regula pentru a respecta legislatia. Trebuie infiintat serviciu SIPP avand in vedere ca lucram la CNE Cernavoda? Daca da, din cati membri?
Tinanad cont de riscurile profesionale existente la locurile de munca/ posturile de lucru/ meseriile prestate (a se avea in vedere si riscurile de ansamblu, proprii firmei unde presteaza activitati) trebuie desemnat minim un lucrator la fiecare punct de lucru, cu norma intreaga/ CIM de 8 ore (nu din randul angajatilor care au si alte obligatii contractuale/ fisa de post) si pregatirea necesara in domeniul ssm.
Personal, nu cred ca ITM va fi de acord sa nu aveti organizat SIPP in conditiile in care prestati activitati in cadrul CNE Cernavoda.