Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se diminuează pensia alimentara având un al 2-lea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se diminuează pensia alimentara având un al 2-lea minor în crestere?

Avem situația :

Salariu minim pe economie pe contract si oprire 400 lei pt datorie bancă.

Trebuie platita de catre tată pensia alimentara la minorul în cauză.
Instanța a stabilit 400 lei si domiciliul la mamă.

În februarie vine al 2 -lea copil al tatălui cu soția cu care locuiește.

Intrebarea este : se va înjumatati pensia alimentara de la 400 la 200 lei ? Sau se va diminua intr-ul fel?
Are vreo legatura si datoria la bancă pe contract i se trage Suma de 400 lei rata din salariul minim.
Rog un raspuns

Mulțumesc
Buna ziua,
Da, acum cuantumul pensiei este de 1/4 si va ajunge la 1/6.
Va sfatuiesc sa va adresati instantei pentru a pronunta o sentinta in sensul asta.
1.Pensia nu se modifica din oficiu.Dupa ce vine cel de= al doilea copil puteti cere micsorarea pensiei alimentare pe acest motiv, atasand cererii copia de pe certificatul de nastere al nou-nascutului.
2.Datoria la banca nu are nicio relevanta la stabilirea pensiei alimentare.