avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se diminuează pensia alimentara având un al 2-lea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se diminuează pensia alimentara având un al 2-lea minor în crestere?

Avem situația :

Salariu minim pe economie pe contract si oprire 400 lei pt datorie bancă.

Trebuie platita de catre tată pensia alimentara la minorul în cauză.
Instanța a stabilit 400 lei si domiciliul la mamă.

În februarie vine al 2 -lea copil al tatălui cu soția cu care locuiește.

Intrebarea este : se va înjumatati pensia alimentara de la 400 la 200 lei ? Sau se va diminua intr-ul fel?
Are vreo legatura si datoria la bancă pe contract i se trage Suma de 400 lei rata din salariul minim.
Rog un raspuns

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: prepeleac , utilizator 11:52, 29 Decembrie 2017
Buna ziua,
Da, acum cuantumul pensiei este de 1/4 si va ajunge la 1/6.
Va sfatuiesc sa va adresati instantei pentru a pronunta o sentinta in sensul asta.
1.Pensia nu se modifica din oficiu.Dupa ce vine cel de= al doilea copil puteti cere micsorarea pensiei alimentare pe acest motiv, atasand cererii copia de pe certificatul de nastere al nou-nascutului.
2.Datoria la banca nu are nicio relevanta la stabilirea pensiei alimentare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara ol-i ol-i sunt putin in ceata si as dori sa ma lamuriti intr-o problema.sotul meu are din prima casatorie 2 fete 18 ani si 20!...ce-a de 20 dea ni locuieste cu noi este ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara aelenacristina aelenacristina ce trebuie sora mea sa faca ca sa micsoreze pensia alimentara pe care o plateste fetitei de 7 ani incredintata tatalui,ea ne avand venituri si inca o fetita de ... (vezi toată discuția)
Marire pensie alimentara Adelinasfarlea Adelinasfarlea Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie si anume doresc sa imi deschid o firma cu viitorul sot si anume sa ne achizitionam un camion si sa mergem sa ... (vezi toată discuția)