avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

ce trebuie sora mea sa faca ca sa micsoreze pensia alimentara pe care o plateste fetitei de 7 ani incredintata tatalui,ea ne avand venituri si inca o fetita de 3 ani!?
Cel mai recent răspuns: Serban Tanase , Consultant asigurari 19:01, 30 Noiembrie 2010
actiune pentru diminuarea cuantumului stabilita ca pensie de intretinere.
pt 2 copii este de maxim 1/3 din veniturile ei pentru ambii copii
Sora dvs,trebuie sa formuleze o actiune de reducere a pensiei de intretinere,la care va atasa certificatul de nastere al celui de al doilea copil si adeverinta ,din care sa rezulte veniturile realizate in ultimele sase luni,iar daca nu are venituri,o adeverinta de la sectia financiara in acest sens.
r.gabi a scris:

Sora dvs,trebuie sa formuleze o actiune de reducere a pensiei de intretinere,la care va atasa certificatul de nastere al celui de al doilea copil si adeverinta ,din care sa rezulte veniturile realizate in ultimele sase luni,iar daca nu are venituri,o adeverinta de la sectia financiara in acest sens.
dar daca nu are nici un venit doar alocatia fetitei de 3 ani,mai plateste pensia fetitei mari si cam la cat s-ar ridica
Salariul minim pe economie 600 lei .Anume 600X1/3=200.Aceasta suma se imparte la 2 si rezulta 100 lei pensie datorata!!!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara iahim87 iahim87 Buna ziua, matusa mea are o fetita din prma ei casatorie si primeste pensie alimentara pentru copil. Are o hotarare judecatoreasca definitiva si ... (vezi toată discuția)
Informatii despre recalcularea pensiei alimentare carole carole Buna ziua, As dori sa stiu daca se poate recalcula pensia alimentara, respectiv diminuirea ei, pe care sotul meu (suntem casatoriti legal) de un an de ... (vezi toată discuția)
Procent pensie alimentara scap.cm scap.cm Buna ziua ! As dori o lamurire pentru urmatoarea situatie: sotul meu a mai fost casatorit si are o fetita pentru care plateste un procent de 25 % din ... (vezi toată discuția)