Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

ce trebuie sora mea sa faca ca sa micsoreze pensia alimentara pe care o plateste fetitei de 7 ani incredintata tatalui,ea ne avand venituri si inca o fetita de 3 ani!?
actiune pentru diminuarea cuantumului stabilita ca pensie de intretinere.
pt 2 copii este de maxim 1/3 din veniturile ei pentru ambii copii
Sora dvs,trebuie sa formuleze o actiune de reducere a pensiei de intretinere,la care va atasa certificatul de nastere al celui de al doilea copil si adeverinta ,din care sa rezulte veniturile realizate in ultimele sase luni,iar daca nu are venituri,o adeverinta de la sectia financiara in acest sens.
r.gabi a scris:

Sora dvs,trebuie sa formuleze o actiune de reducere a pensiei de intretinere,la care va atasa certificatul de nastere al celui de al doilea copil si adeverinta ,din care sa rezulte veniturile realizate in ultimele sase luni,iar daca nu are venituri,o adeverinta de la sectia financiara in acest sens.
dar daca nu are nici un venit doar alocatia fetitei de 3 ani,mai plateste pensia fetitei mari si cam la cat s-ar ridica
Salariul minim pe economie 600 lei .Anume 600X1/3=200.Aceasta suma se imparte la 2 si rezulta 100 lei pensie datorata!!!!!!