Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PERSOANE CU HANDICAP
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PERSOANE CU HANDICAP

CARE SUNT PERSOANELE CU HANDICAP CARE BENEFICIAZA DE SPOR DE 15 % CONFORM LEGII 153/2017 ,ART. 22.?
Potrivit Legii, categoriile de persoane cu handicap care vor beneficia de acest spor se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.

Pana la ora actuala, din cate cunosc, nu este inca emisa o astfel de hotarare.

Persoanele care au beneficiat de sporul prevăzut la art. 19 din Legea-cadru nr. 284/2010 (nevăzători) beneficiază în continuare in 2017 și 2018 de acest drept în baza art. 38 alin. (2) lit. a)
si alin (3) lit. a). În situația în care vor fi cuprinse în Hotărârea de Guvern și alte categorii de personal decât nevăzătorii cu handicap grav și accentuat, acestea urmează să beneficieze de acest spor potrivit art. 38.
Cornel Vasile, Consilier juridic