Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Închidere firma cu datorii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Închidere firma cu datorii

Buna. M-am trezit cu o societate pe numele meu adică eu figurez ca administrator. Eu nu am nici cea mai mică idee ce s-a petrecut in societate. Eu doar am fost muncitor de rând la firma. După vreo 8 luni m-a trezesc acasă cu o somație de la ANAF ca am 16000 lei datorii. 15600 plus 400 RON amenda. Odată la 3 luni am o prietena care trimite închiderea pe 0 la ANAF. Ce trebuie sa fac? Pot sa lichidez firma așa?
Pentru dizolvarea si lichidarea voluntara a srl-ului doar asociatul unic sau asociatii daca sunt mai multi, trebuie sa inceapa procedura. Daca srl-ul are diverse datorii va va trebui acordul creditorilor si deci stabilirea prealabila cu ei a modului de stingere a datoriilor.