Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cumpărare vânzare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cumpărare vânzare tva

O societate A cumpara de la un furnizor din România marfa căreia ii pune o cota de adaos și o revinde unui client tot din România .Marfa circula de la furnizor direct clientul final. Societatea A colectează și deduce TVA și calculează impozit pe profit pot.adaosul comercial Este corect dacă marfa nu a trecut prin firma sa se înregistreze facturile.
Menționez ca la contabilitate sunt documente justificative factura furnizorului,nir,factura de vanzare
Multumesc
Este corect. Gestionarul marfii face receptia la cumparare, intocmeste NIR si face factura clientului. Dacă s-a deplasat si a avut grija ce semneaza, e ok.