Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal 2018
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal 2018

Cum se calculeaza concediul prenatal si postnatal in 2018?
1. Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10 din OUG 158/2005.
In situatia veniturilor din salarii, baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

2. Cuantumul indemnizației pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.
Buna seara. Va rog sa ma ajutati si pe mine...Sunt in prenatal si contabila mi.a calculat 818 lei pe luna. Am minimul pe economie 1450 brut si 1086 net am intrat in prenatal pe data de 3.1.2018 .Este corect cu au calculat..am citi ca se calculeaza din salariu brut 85%...ei spun ca din net..dar totusi nu ies 818 lei..va rog sa ma ajutati

Cornel Vasile a scris:

1. Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10 din OUG 158/2005.
In situatia veniturilor din salarii, baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

2. Cuantumul indemnizației pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.

Cum se calculeaza prenatalul pe 2018?

Cecilia agrigoroaei a scris:

Cum se calculeaza concediul prenatal si postnatal in 2018?

Buna ziua...am un bebe care luna viitoare face doi anișori și eu sunt însărcinată în 4 luni dar nu stiu cum sa procedez...De luna viitoare ar trebui să merg la munca pt a putea intra la 7 luni din nou în prenatal dar nu mai sunt locuri unde munceam...oare ce sa fac cum sa procedez?
Și noi în aceeași situație! Ma interesează răspunsul.!

ContSters461074 a scris:

Buna ziua...am un bebe care luna viitoare face doi anișori și eu sunt însărcinată în 4 luni dar nu stiu cum sa procedez...De luna viitoare ar trebui să merg la munca pt a putea intra la 7 luni din nou în prenatal dar nu mai sunt locuri unde munceam...oare ce sa fac cum sa procedez?