avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1128 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... '' Vanzare teren pe Luna / Marte '' ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

'' Vanzare teren pe Luna / Marte '' LEGAL SAU TEAPA ?

STIU , POATE SA PARA o gluma sau cel putin un subiect de S.F
DAR daca stam si analizam este cat se poate de SERIOS !!!!!!!!

Exista OFERTE ALE unor companii de genul :

'' VANZARE TEREN PE suprafata Lunii sau Planetei Marte '''

In schimbul banilor se elibereaza un CERTIFICAT / ACT

'' DE PROPRIETATE '' !!!!!!!!!!!!

CERTIFICATUL / ACTUL respectiv are o acoperire LEGALA ???????
SAU este doar asa o '' CHESTIE SIMBOLICA '' ??????????

Exista la ora actuala o reglementare internationala cu privire la
dreptul de Proprietate / Tranzactionare al persoanelor / Companiilor
Organizatiilor de pe Pamant fata de corpuri ceresti REALE ( SOLIDE ) ??????

ESTE posibil ( LEGAL ) ca o persoana / organizatie / companie sa REVENDICE DREPTUL DE proprietate / vanzare >> asupra unui
corp ceresc real ( solid ) ?????????

Trebuie avut in vedere faptul ca stiinta a evoluat foarte mult in
ultimele decenii si EXISTA POSIBILITATEA in urmatoarele
2/3/4 decenii ale SEC . 21 SA se OCUPE suparfata
LUNII Si apoi a Planetei MARTE !!!!!

LEGAL corpurile ceresti reale ( solide ) din Sistemul Solar
pot deveni proprietatea cuiva ( companie , persoana , organizatie ) ACUM SAU IN VIITOR > ???????????????
Cel mai recent răspuns: Amiserv , utilizator 00:04, 18 Octombrie 2009
NIMENI NU POATE VINDE CEVA CE NU DETINE!
Ideea este ca acele anunturi sunt "tepe" pentru fraieri! Pentru a putea vinde un teren fie el si pe Luna sau pe Marte iti trebuie dovada ca esti detinatorul acelui teren. Care este aceasta dovada?!:D Un act emis tot de tine ca vanzator?
Dupa cate stiu eu, certificatele nu au nici o valoare juridica, fiindca cei care vind aceste ternuri NU sunt proprietari.
Cred ca nu este o gluma:)
Un american vinde din anii 80.Fara a avea titlu de proprietate.
Cred ca este doar amuzament pentru cei care cumpara,pentru ca mi-e greu sa cred ca sunt convinsi ca vor intra in posesia terenului.
Si referitor la folosinta,slabe sanse, oricum.Doar daca nu vor sa le lase mostenire.:)
Actul eliberat nu are valabilitate.Chiar daca vanzatorii sustin ca acele terenuri sunt fara proprietar si ca orice persoana privata le poate lua in proprietate.
Nu stiu sa existe nicio reglementare in acest sens.
Cred ca oamenii sunt doar atrasi de inedit,si mai ales,de iluzii.
Fiecare cu placerile sale .Eu zic ca Pamantul nu poate fi egalat...care-i frumusetea sa stai pe Luna?sa privesti Pamantul?

Stiinta evolueaza,dar oamenii au nevoie de adaptare.
Abia reusesc sa faca vizite,greu cu stabilitul:)
Daca ar crede ca viata pe alta planeta le confera nemurirea,cred ca ar admira si pietrele.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2009
ContSters76710, utilizator
sint curioasa cum se impun astfel de proprietati ; ca in codul fiscal nu scrie !
Cel putin in asta al nostru ....
... sau mai bine taceam ? :giggle:
Chiar este interesant.Doar analizam sub toate aspectele!:))
Cred ca nu plateste niciunul! Uite cum se spala banii.Poate toata Luna s-a vandut deja!
Dar sunt preturile foarte scazute,ca nu exista cerere.:)
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2009
ContSters76710, utilizator

Alte discuții în legătură

Cetatean american cu permis sedere poate cumpara teren intravilan in ro? Informed Informed Buna ziua, Am postat azi o intrebare sub numele \\"Informed\\"…. intre timp am gasit legea cu privire la dreptul de proprietate asupra terenurilor ... (vezi toată discuția)
Cumpărare teren- mai multe persoane Crisu88 Crisu88 Buna seara, As dori sa cumpăr un teren mai mare (deschidere 23 m, lungimea 300 m, format din 2 parcele alăturate) împreuna cu alte 3 persoane. Problema ... (vezi toată discuția)
Anulare contract vanzare-cumparare gratianmucea gratianmucea buna am un ap restituit prin l10 si intabulat,am facut un contr de vinz.,cump de mina in 2012 si am primit avans de 10000e ,restul se va achita la eliberarea ... (vezi toată discuția)