Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... '' Vanzare teren pe Luna / Marte '' ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

'' Vanzare teren pe Luna / Marte '' LEGAL SAU TEAPA ?

STIU , POATE SA PARA o gluma sau cel putin un subiect de S.F
DAR daca stam si analizam este cat se poate de SERIOS !!!!!!!!

Exista OFERTE ALE unor companii de genul :

'' VANZARE TEREN PE suprafata Lunii sau Planetei Marte '''

In schimbul banilor se elibereaza un CERTIFICAT / ACT

'' DE PROPRIETATE '' !!!!!!!!!!!!

CERTIFICATUL / ACTUL respectiv are o acoperire LEGALA ???????
SAU este doar asa o '' CHESTIE SIMBOLICA '' ??????????

Exista la ora actuala o reglementare internationala cu privire la
dreptul de Proprietate / Tranzactionare al persoanelor / Companiilor
Organizatiilor de pe Pamant fata de corpuri ceresti REALE ( SOLIDE ) ??????

ESTE posibil ( LEGAL ) ca o persoana / organizatie / companie sa REVENDICE DREPTUL DE proprietate / vanzare >> asupra unui
corp ceresc real ( solid ) ?????????

Trebuie avut in vedere faptul ca stiinta a evoluat foarte mult in
ultimele decenii si EXISTA POSIBILITATEA in urmatoarele
2/3/4 decenii ale SEC . 21 SA se OCUPE suparfata
LUNII Si apoi a Planetei MARTE !!!!!

LEGAL corpurile ceresti reale ( solide ) din Sistemul Solar
pot deveni proprietatea cuiva ( companie , persoana , organizatie ) ACUM SAU IN VIITOR > ???????????????
@Amiserv

Rugamintea mea ar fi sa nu mai faceti exces de semne de punctuatie. Nu numai pentru ca este contrar regulamentului forumului, dar e si greu de citit ceea ce scrieti si, mai mult, am senzatia ca va aud ...urland.

In alta ordine de idei, "luatul cu japca" (nu chiar asa, dar v-am citat) se bucura de o reglementare in codul nostru civil. art. 645 "Proprietatea se dobandeste prin accesiune sau incorporatiune, prin prescriptie, prin lege si prin ocupatiune.

Numai ca ocuparea ca mod de dobandire a propietatii e cam greu de conceput in prezent cand avem o reglementare stricta pana si pentru ..."coarnele lepadate de cervide" (nu e o gluma, e un citat din Legea vanatorii, ca prim exemplu care mi-a trecut prin cap).

Nu tot ceea ce putea sa faca bipedul uman dupa ce a coborat din copac, ...si chiar pana mai incoace, in vremurile despre care vorbiti, se mai poate face si astazi.

Restul e treaba cui vrea sa creada in cai verzi pe pereti...sau pe luna.

romascanu, moderator
Din cate imi amintesc de pe la Drept International, existu niste tratate prin care spatiul cosmic era declarat patrimoniu comun al intragii umanitati! Statele nu au dreptul sa isi proclame suveranitatea asupra spatiului cosmic, dar se pare ca acest lucru l-a facut mai demult un american:))
Din cate am auzit acest individ a revendicat intreg universul. Cum ar fi sa il dai in judecata pentru ca ai facut arsuri solare!? Doar el e proprietarul Soarelui si prin neglijenta sa in utilizare ti-a cauzat un prejudiciu:D!?
Stau si ma gandesc cum ar suna unele institutii de drept in viitor: Competenta in cazul infractiunilor savarsite pe Marte; Dreptul de proprietate cosmica. Sau cum s-ar face o expertiza topo pe luna! By the way, s-ar masura in metri sau in ani lumina:P!?
Dar ma rog, poate suntem noi ingnoranti!
Cand am lansat in discutie acest '' subiect '' nu am crezut ca va
prezenta mare interes si totusi s -au strans destul de multe
pareri si comentarii .
Nu stiam ca americanu '' ala a ''revendicat '' atat de mult
>> '' tot universul '' ? Se vede ca e american '' Imperialist ''
: astia vor sa ''' puna mana pe tot '' ??
'' Zgarie - branza '' americanii astia > '' calici '' rau : da rau de TOT !!!!
Poate peste vreo 25 - 30 de ani cand ; optimist se preconizeaza primele '' colonii '' umane >>> pe Luna / Marte avocatii si sistemul juridic de atunci DACA va mai exista asa ceva vor avea ''' serioase batai de cap '' cu
'' Constitutia si legislatia '' Interplanetara , Cosmica sau cum se va ''' numi ea atunci '' !!!!