avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... '' Vanzare teren pe Luna / Marte '' ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

'' Vanzare teren pe Luna / Marte '' LEGAL SAU TEAPA ?

STIU , POATE SA PARA o gluma sau cel putin un subiect de S.F
DAR daca stam si analizam este cat se poate de SERIOS !!!!!!!!

Exista OFERTE ALE unor companii de genul :

'' VANZARE TEREN PE suprafata Lunii sau Planetei Marte '''

In schimbul banilor se elibereaza un CERTIFICAT / ACT

'' DE PROPRIETATE '' !!!!!!!!!!!!

CERTIFICATUL / ACTUL respectiv are o acoperire LEGALA ???????
SAU este doar asa o '' CHESTIE SIMBOLICA '' ??????????

Exista la ora actuala o reglementare internationala cu privire la
dreptul de Proprietate / Tranzactionare al persoanelor / Companiilor
Organizatiilor de pe Pamant fata de corpuri ceresti REALE ( SOLIDE ) ??????

ESTE posibil ( LEGAL ) ca o persoana / organizatie / companie sa REVENDICE DREPTUL DE proprietate / vanzare >> asupra unui
corp ceresc real ( solid ) ?????????

Trebuie avut in vedere faptul ca stiinta a evoluat foarte mult in
ultimele decenii si EXISTA POSIBILITATEA in urmatoarele
2/3/4 decenii ale SEC . 21 SA se OCUPE suparfata
LUNII Si apoi a Planetei MARTE !!!!!

LEGAL corpurile ceresti reale ( solide ) din Sistemul Solar
pot deveni proprietatea cuiva ( companie , persoana , organizatie ) ACUM SAU IN VIITOR > ???????????????
Cel mai recent răspuns: Amiserv , utilizator 00:04, 18 Octombrie 2009
Conform dreptului romanesc nu ar merge, deorece obiectul contractului nu e posibil...
...insa in alte familii de drept exista principiul separatiei intre actul juridic in sine si transmiterea dreptului de proprietate.
Astfel un contract de vanzare este valabil incheiat, indiferent ca obiectul este posibil, indiferent de raporturile juridice privind proprietatea... daca partile sunt de acord! Insa prin actul juridic in sine nu se dobandeste direct proprietatea!

Deci, dvs incheiati contractul in care se specifica ca dvs platiti o anumita suma de bani, iar in schimbul acesteie vanzatorul se obliga sa faca ce?
Sa va intabuleze ca proprietar? Sa va elibereze certificate de proprietate asupra unor terenuri de pe luna? Asta pot face si eu, doar ca acele certificate nu au valoare juridica...

Pe de alta parte nu se stie niciodata cum o sa evolueze lucrurile... Poate ca vanzatorul se obliga ca in viitor sa obtina dreptul de proprietate asupra unor terenuri pe luna si sa vi le transmita... Teoretic de ce n-ar fi posibil?

In cazul asta nu este practic vorba de un contract de vanzare cumparare ci de o promisiune viitoare... astfel incat cred ca ar fi ok si cf. dreptului romanesc...


PS buna ideea ta Elena cu spalarea de bani... =D>
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2009
ContSters56778, utilizator
Interesant topic-ul deschis de dvs., insa doar prin prisma amuzamentului...e clar ca aceste terenuri pe Luna, Marte sau in alte locuri din univers nu pot fi vandute pentru ca nu exista proprietari care sa faca acest lucru. E adevarat ca se gasesc unii care se ocupa cu asta si altii care cumpara, dar sunt convins ca e vorba doar de ceva simbolic! :))
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2009
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
STIU de americanu ' ala > are o companie numita '' Ambasada Lunara '' si face asemenea oferte !
Din cate stiu in momentul cand a inceput sa faca acele '' OFERTE DE
VANZARE '' EL a speculat lipsa unei prevederi dintr - o conventie
internationala care interzicea organizatiilor si companiilor sa
emita pretentii asupra unor corpuri ceresti reale ( solide ) DAR NU
facea NICI O referire la PERSOANE !!!!!

OMUL a speculat chestia asta in favoarea LUI !!!!!

DA este adevarat cerificatele emise de compania respectiva
poate ca sunt simbolice , asa de DIVERTISMENT DAR .....

TOTUSI >>>>>> Poate ca existenta unei legislatii internationale
care sa reglementeze clar statutul corpurilor ceresti reale ( solide ) cel putin a celor din Sistemul Solar este necesara !!!

In timpul '' RAZBOIULUI RECE '' RUSII & AMERICANII SE
luptau tehnologic la '' SANGE '' care sa cucereasca '' SPATIUL'' ERA si chestia de MANDRIE NATIONALA la mijloc !!!

ACUM poate o sa aiba alte ''' MOTIVE '' DE LUPTA !
CHINA & Japonia au avansat mult si ele in tehnologie
si pot sa intre si ei in ACEST '' JOC '' !!!!

IN fine am inteles ca si cativa romani cunoscuti au
facut cateva '' achizitii imobiliare extraterestre '' !!!!!!

VOM TRAI SI VOM VEDEA ( POATE VIZITA !!!! )


Da,si asteapta de 25 de ani un raspuns la solicitarea lui de a intra in legalitate!:))
Cred ca aici nu merge acceptul tacit.
Oricum,are sanse,ca e american.Si la o eventuala reglementare,americanii in fata!
Glumesc acum.
Avanseaza tehnologia,dar pana una alta ne distrugem planeta.
Cred ca un mediu mai bun nu putem gasi,ca dovada faptul ca inca nu am populat nicio planeta.
Pe noi ne invadeaza altii...in Sf-uri...
Sunt sceptica,nu cred ca voi vizita.
Dar de ce sa nu vindem, sub conditie si termen, "prima planeta locuibila descoperita" ?

Mare dobitoc trebuie sa fi sa te chinui sa vinzi niste parcele de desert lunar sau martian, cand ai putea vinde planete intregi, verzi, cu oceane, insule, plaje, teren forestier etc...

Pariu ca Becali si-ar cumpara una ?

Alte discuții în legătură

Cetatean american cu permis sedere poate cumpara teren intravilan in ro? Informed Informed Buna ziua, Am postat azi o intrebare sub numele \\"Informed\\"…. intre timp am gasit legea cu privire la dreptul de proprietate asupra terenurilor ... (vezi toată discuția)
Cumpărare teren- mai multe persoane Crisu88 Crisu88 Buna seara, As dori sa cumpăr un teren mai mare (deschidere 23 m, lungimea 300 m, format din 2 parcele alăturate) împreuna cu alte 3 persoane. Problema ... (vezi toată discuția)
Anulare contract vanzare-cumparare gratianmucea gratianmucea buna am un ap restituit prin l10 si intabulat,am facut un contr de vinz.,cump de mina in 2012 si am primit avans de 10000e ,restul se va achita la eliberarea ... (vezi toată discuția)