Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Tatal meu a murit in 2017 si vrem sa vindem apartamentul. Apartamentul era pe numele lui si al mamei. Trebuie sa fac succesiunea? Cum este mai bine sa procedez? Mama traieste.
Buna seara
Dezbateti succesiunea intre dumneavoastra, mama si eventualii frati.
Daca acel apartament era CUMPARAT in timpul casatoriei atunci mama are 5/8 si copiii impart 3/8 din intreg apartament.
Daca apartamentul era achizitionat dinainte de casatorie sai era bun propriu al tatalui (din mosteniri) atunci mama are 1/4 si copiii impart 3/4.
Ca sa-l vindeti trebuie sa dezbateti succesiunea, sa il intabulati si toti proprietarii sa mergeti la notar sa semnati actul de vanzare cumparate.
Daca unul din mostenitori nu este deacord cu vanzarea atunci va trebui sa solicitati prin instanta iesirea din indiviziune, sa va fie atribuit in natura, sa platiti sultele si pe urma sa il vindeti.
Buna dimineata,
Multumesc!
Mentionez ca eu am avut o sora care a decedat la vârsta de 30 ani, era divorțat cand a decedat, nu s-a facut succesiune , a locuit pana la vârsta de 18 ani cu noi, dupa aceea a locuit cu bunica la curte in sectorul 6 pana la deces. Ea a avut o fata. Mama a luat-o s-o crească fiind minora, dar nu a locuit cu noi ci tot la bunica , si pana in prezent . Părinții mei s-au mutat la curte acum 17 ani cand a decedat bunica. Eu am facut toate imbunatarile apartamentului, am plătit impozit la apartament chiar mai mare ca mama are si mostenirea de la bunica, am chitanțe la tot ce am plătit. Întrebarea este are dreptul nepoată la fel ca mine? Nu a fost infiata, ci data spre crestere prin tribunal ca pe tatăl ei l-a decăzut din drepturi ca nu a vrut sa aibă grija de ea si a parasit-o dupa moartea mamei.
Ce cota de mostenire imi revine dupa cele enumerate mai sus?