Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune simultana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune simultana

Buna ziua!Situatia se prezinta astfel:părinții mei împreună cu bunicul din partea mamei au dat la schimb 2 ap pt o casa la tara.in contract au fost trecuți toți 3,fara cota parte.bunicul și mama au murit,iar acum tatăl meu vrea sa deschidă succesiunea după ambii.noi suntem 4 copii.tatal meu vrea sa renunțăm fiecare la partea noastra in favoarea lui,sa ramana el unic mostenitor.eu nu sunt de acord cu asta.intrebare 1:cat este cota fiecărui copil la moștenire,având în vedere că mama este unic mostenitor al bunicului? Intrebare 2:daca nu sunt de acord sa se faca mostenirea acum,ma pot obliga in vreun fel?ei vor sa platesc taxa de succesiune iar eu nu am bani acum.tatal meu vrea sa ne faca sa renunțăm sa i dea el totul unuia din frați.Ce ma sfătuiți? P.S. tatăl meu a zis ca partea din casa si teren a bunicului se imparte intre proprietarii rămași în viață,adica el si mama.bunicul a murit primul,apoi mama. Va multumesc anticipat.
Buna seara,
1. NU RENUNTATI, daca renuntati la mostenirea mamei vor veni fratii acesteia sau alte rude.
2. Bunicul si bunica au mai avut copii in afara de mama? Daca DA atunci si aceia vin la mostenirea lor fie direct fie prin reprezentare.
3. Bunica mai traieste? Daca nu, cand a decedat? Inainte sau dupa incheierea acelor acte de vanzare cumparare?
COTE daca bunicii nu au avut decat pe mama dumneavoastra ca unic copil:
Bunica decedata inaintea bunicului, dupa incheierea actelor:
- bunicul va avea din treimea lui 5/8 si mama, prin reprezentare, 3/8
Bunica decedata inaintea incheierii actelor:
- mama mosteneste treimea bunicului si este bun propriu.
Dupa decesul mamei:
tatal mosteneste 1./4 din cotele mamei si copiii impart in parti egale 3/4 din cotele mamei.
In concluzie:
Mama a avut, teoretic, 2/3 din casa si tatal 1/3.
dupa decesul mamei fiecare are:
tatal 1/3 +1/6=1/2
copiii impart 1/2 in parti egale.
CONCLUZIE!
NU RENUNTATI, mergeti cu actele la notar sa dezbateti succesiunile.
Daca nu va intelegeti CIVILIZAT atunci mergeti in instanta.
Multumesc mult de sfaturi.bunica era decedata si se facuse deja succesiunea inainte de cumpararea casei. Mai am o singura intrebare:ma pot obliga cumva sa platesc succesiunea?tatal meu a zis sa impartim costurile succesiunii,dar eu nu am bani acum.fratele meu a ridicat inca o casa in curte,dar fara nici un act.acum vrea neaparat sa faca succesiune ca îi este teama sa nu primeasca amenda.

gi-jane2, moderator
Buna seara,
Daca se ajunge la dezbatere atunci va trebui sa va platiti cota din valoare.