Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Încadrare handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Încadrare handicap

Bună ziua, Mă numesc Constantin, am varsta de 18 ani si sunt din neamț. In anul 2009 am suferit un accident in urma căruia am fost operat si mi-a fost extras rinichiul drept, precum si găsirea unui chist la ficat. Până la vârsta de 18 ani am fost încadrat in gradul grav de handicap, urmând ca la o reevaluare sa sa modifice in accentuat. Odată cu împlinirea vârstei de 18 ani, am mers pentru reevaluare si încadrare la adulți, depunand dosarul si asteptând un răspuns. Astăzi am primit răspunsul, in urma căruia nu am mai fost încadrat in niciun grad de handicap. Doresc sa fac o contestație, in urmă căreia să-mi reprimesc gradul. Mă puteți ajuta cu câteva sfaturi, cu privire la ce trebuie sa fac?
Puteti contesta decizia la Instanța de Contencios Administrativ - tribunalul -, în termen de 30 de zile de la comunicare.
O sa depun zilele astea o contestație la secretariatul DGASPC Neamț, sper ca Comisia superioara sa își faca treaba asa cum trebuie.
Comisia Superioara nu mai exista.

Decizia se contesta direct in instanta.
Am inteles, multumesc pentru răspunsuri!