Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general S-a modificat Codul Fiscal. Se va aplica modificarea?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

S-a modificat Codul Fiscal. Se va aplica modificarea?

Astazi a fost publicata in Monitorul Oficial o ordonanta de modificare a Codului Fiscal incepand cu 1 ianuarie 2010. Credeti ca aceasta Ordonanta va fi aplicata incepand cu data la care trebuie sa intre in vigoare? Iata aici textul integral al ordonantei:

www.avocatnet.ro/content/art...

Ce zvonuri exista pana acum cu privire la modificarile viitoare ale codului fiscal? Eu am auzit de modificarea TVA-ului la 21 sau 22 %, precum si de modificari ale modului in care se colecteaza TVA-ul. Stie cineva mai multe detalii?
Ca si principii ar fi:

Locul taxarii pentru prestarile de servicii
• Regula generala

Servicii prestate catre persoane impozabile (B2B)
Servicii prestate catre persoane neimpozabile (B2C)
• Reguli specifice

Derogari pentru anumite tipuri de servicii B2B / B2C
Noi obligatii de raportare privind TVA
• Operatiuni raportate
• Perioada de raportare
• Ajustarea sistemului IT

Procedura de rambursare a TVA in alte tari UE
• Noi reguli de depunere a cererilor

Alte modificari aplicabile de la 1 ianuarie 2010
• Elementele facturii
• Noi reguli privind operatiunile tripartite (contract ABC / transport direct)

Cat despre cote atat la TVA cat si la unele produse accizabile pentru care accizele sunt scoase incepand cu 01.01.2010, ar trebui sa avem rezerve.
Modificarea TVA de la 19 la 22 % este o bomba mediatica aruncata de presedintele Romaniei. Nu este sustinuta de nimeni deocamdata si nici macar analistii nu s-au aplecat asupra ideii!