Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum și unde îmi pot schimba certificatul de naștere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum și unde îmi pot schimba certificatul de naștere

Bună ziua ma numesc Lavinia si am 17 ani, certificatul meu de nastere este foarte uzat si vreau sa ies din tara , si stiu ca am mai avut probleme odata la iesirea din tara din cauza acestui motiv ..
1) Pot merge singura sa il schimb ? ( dat fiind motivul ca tatal meu nu are timp de mine si pentru mine ) 2) In cat timp se poate elibera certificatul ?
3) ce acte imi trebuie pentru preschimbare ?
Buna ziua,
Certificatul se elibereaza de Primaria pe raza careia v-ati nascut.
Pentru restul intrebarilor e bine sa va adresati acolo telefonic avand in vedere ca ei stiu cel mai bine.
Off multumesc frumos oricum
Lavinia1771, utilizator