Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum poate obține mama mea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum poate obține mama mea ...

Buna ziua , eu am o problema cred ca des intalnita , mama mea este in Italia de cand aveam eu in jur de 6 ani ( p.s. acum am 17 ) dar totusi ma ajutat financiar mai mult decat tatal meu care a fost langa mine , eu vreau sa ma mut la ea definitiv dar tatal meu face ce face si tot ma tine aici , daca imi fac pasaport imi mai trebuie buletinul la iesirea din țară ?( dat fiind faptul ca am buletin tip foaie temporara caci mi a disparut buletinul cu o zi inainte de a imi face procura pentru a pleca la mama )
Alt mod de a pleca la ea nu exista ?
Adica eu daca am numele tatalui chiar trebuie sa stau la mâna lui ?
Buna ziua,
Substituirea acordului tatalui de a parasi tara se poate da si de instanta.
Tot prin instanta se poate optine aprobarea sa va faceti pasaport.
Aveti idee ca m cum as putea sa il decad din drepturi ?
Buna ziua,
NU VETI PUTEA.
Asteptati sa faceti 18 ani si atunci sunteti libera de orice obligatii.
Mai este putin.
Și in cazul in care ei nu au fost legitim ?
Adica nu au fost căsătoriți/ divorțați ?