avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum poate obține mama mea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum poate obține mama mea ...

Buna ziua , eu am o problema cred ca des intalnita , mama mea este in Italia de cand aveam eu in jur de 6 ani ( p.s. acum am 17 ) dar totusi ma ajutat financiar mai mult decat tatal meu care a fost langa mine , eu vreau sa ma mut la ea definitiv dar tatal meu face ce face si tot ma tine aici , daca imi fac pasaport imi mai trebuie buletinul la iesirea din țară ?( dat fiind faptul ca am buletin tip foaie temporara caci mi a disparut buletinul cu o zi inainte de a imi face procura pentru a pleca la mama )
Alt mod de a pleca la ea nu exista ?
Adica eu daca am numele tatalui chiar trebuie sa stau la mâna lui ?
Cel mai recent răspuns: Lavinia1771 , utilizator 10:51, 5 Ianuarie 2018
Buna ziua,
Substituirea acordului tatalui de a parasi tara se poate da si de instanta.
Tot prin instanta se poate optine aprobarea sa va faceti pasaport.
Aveti idee ca m cum as putea sa il decad din drepturi ?
Buna ziua,
NU VETI PUTEA.
Asteptati sa faceti 18 ani si atunci sunteti libera de orice obligatii.
Mai este putin.
Și in cazul in care ei nu au fost legitim ?
Adica nu au fost căsătoriți/ divorțați ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport pentru minor gabriela141223 gabriela141223 buna ,am o problema .am vrut sa fac pasaport baiatului meu minor si nu au vrut sa-i faca zicand ca e nevoie de acordul tatalui ptr pasaport. nu am fost ... (vezi toată discuția)
Procură Lavinia1771 Lavinia1771 Buna ziua , tatal meu gaseste scuze ca sa nu imi dea semnatura la pasaport si procura pentru a iesi din tara , se poate face in felul urmator : Mama mea sa ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara cu minor lary_yssa13 lary_yssa13 buna ziua am si o problema si as dorii un sfat. sunt in divort cu sotul iar in prima instanta s-a stabilit domiciliul fetitei noastre minore de 6 ani la ... (vezi toată discuția)