Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Angajare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Angajare

Buna ziua. Doresc sa ma angajez intr-o unitate militara. Dl dr de familie refuza sa-mi dea acea fisa medicala pt angajare din cauza diagnosticului de "carcinom tiroidian" de acum 10 ani pe justificarea faptului ca incalca legea daca isi pune semnatura pe acea fisa, desi analizele medicale sunt fff bune (ultimele analize facute in oct 2017). Mi-a spus ca sunt inapta pt participare la concurs si pt faptul ca sunt cu tratament de euthyrox... tot de atunci (in urma operatiei si a tratamentului). Este normal sa condamni un om sanatos, pe restul vietii, care a avut o problema acum zece ani? Va rog din toata inima sa ma ajutati sa inteleg.... va multumesc anticipat. E-mail: doina_doina32@yahoo.com
Vladoiu doina, utilizator
Fisa medicala cum o numiti dvs. (de fapt dosarul medical in care printre altele sunt mentiuni legate de urmarirea in timp a afectiunii medicale din care suferiti) nu poate fi dat decat dupa angajarea dvs., la solicitarea medicului specialist de medicina muncii cu care firma la care va angajati are incheiat contract de prestari servicii medicale/ solicitarea medicului de al unitatea militara respectiva.
In discutie poate fi vorba de o recomandare medicala ceruta la dosarul pe care il depuneti pentru participarea la concurs.
Daca medicul de familie considera ca starea dvs. actuala de sanatate, respectiv afectiunea medicala inregistrata in evidenta sa, nu va face apt pentru a va emite adeverinta respectiva, nu poate fi obligat.
Sa presupunem ca medicul de familie va elibereaza adeverinta respectiva, castigati concursul, iar daca in realitatea nu sunteti apt pentru postul respectiv (castigat prin concurs), riscati ca medicul militar sa nu va dea aviz pentru incadrare in munca.
POPA GHEORGHE a scris:

Fisa medicala cum o numiti dvs. (de fapt dosarul medical in care printre altele sunt mentiuni legate de urmarirea in timp a afectiunii medicale din care suferiti) nu poate fi dat decat dupa angajarea dvs., la solicitarea medicului specialist de medicina muncii cu care firma la care va angajati are incheiat contract de prestari servicii medicale/ solicitarea medicului de al unitatea militara respectiva.
In discutie poate fi vorba de o recomandare medicala ceruta la dosarul pe care il depuneti pentru participarea la concurs.
Daca medicul de familie considera ca starea dvs. actuala de sanatate, respectiv afectiunea medicala inregistrata in evidenta sa, nu va face apt pentru a va emite adeverinta respectiva, nu poate fi obligat.
Sa presupunem ca medicul de familie va elibereaza adeverinta respectiva, castigati concursul, iar daca in realitatea nu sunteti apt pentru postul respectiv (castigat prin concurs), riscati ca medicul militar sa nu va dea aviz pentru incadrare in munca.

Va multumesc frumos.