Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum de marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum de marijuana

Baiatul meu a fumat o tigara cu marijuana ( doar consum propriu) si a fost prins de jandarmi si dus la sectia de politie si ia fost luata o declaratie
El a avut curaj si a vb cu mine. acum lucreaza in anglia
si nu a fost chemat la Bcco sau Diicot sa dea declaratii
Ce fac in situatia asta
Manuela Rășină, administrator
Cand va fi citat sa încerce să se prezinte cu avocat.
Avocatul il poate ajuta si sa se faca audierea cand vine el în țară ca sa nu aiba probleme la munca.
O sa fie citat cand cand vin rezultatele expertizei. Daca se constata ca substanta pe care au ridicat-o de la baiatul dvs este drog, organul de up va dispune ca up sa se efectueze si ”in personam”, moment de la care va capata calitatea de suspect.
Daca spuneti ca este vorba doar de consum propriu, o sa fie acuzat de savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 din Legea 143/2000.
ART. 4
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Eu am inteles
Dar el lucreaza in anglia acum
Trebuie sa vina in tara sau se prezinta doar avocatul cand va veni citatia

Isi va pierde serviciul ?
Nu imi dati pasaje din legi
Ce se poate intampla
Pasii pe care ar trebui sa ii urmeze el sau un domn avocat
Raspunsuri concrete

Scuze dar sunt mai direct in exprimare

- Editat de admin: Pentru un nou mesaj apăsați pe Răspunde, nu pe Citează. Și fiți politicos, mulțumesc. -
Manuela Rășină, administrator
A avur dosarul 2712/DP/2015
Si i sa redeschis dosar cu nr 2100/II-1/207
La diicot
Ca nu a respectat termeni din dosar
A fost citat, am fost eu personal la diicot si am dat declaratie ca are serviciul in Anglia
Ce imi recomandari concret ca legea am citit-o dar imi trebuie un sfat de la Avocat care se pricepe mai bine decat mine
Fiecare avocat are propriul stil de lucru si de abordare a problemei.Nu exista un manual practic conform caruia sa se procedeze.Avocatul se orienteaza in functie de caz si de situatia concreta de la fata locului.
Avocatul oricum nu o sa va ia in seama ce ii ziceti sa faca.
Este necesar ca avocatul sa stie el singur ce are de facut si nu sa ii spuneti dvs. mai ales ca il angajati ca sa stie ce are de facut si nu sa afle ce sa faca de la dvs. care nu sunteti profesionist in materia dreptului penal.

E posibil ca problema fiului dvs. sa se fi complicat foarte tare daca s-a redeschis dosarul ceea ce ar insemna ca ar fi alte date concrete ale problemei care pare sa se fi agravat.
Dupa ultimele informatii expuse avocatul trebuie sa mearga mai intai la dosar ca sa vada exact despre ce este vorba si in functie de acest lucru sa vada daca se mai poate face ceva fata de ceea ce aveam eu in vedere anterior.

La audiere trebuie sa fie el prezent si nu doar avocatul pentru ca nu avocatul este audiat.
Daca lucrurile s-au complicat era bine sa fi procedat anterior cum am zis cu audierea si sa faca in asa fel incat sa se fi putut realiza.
Este insa foarte probabil ca si acum sa fie necesara audierea lui si sa fie si mai rau daca nu va fi audiat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat