Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Amenda
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Amenda

Buna ziua
Am primit acasă prin posta amenzile din italia. Sunt luate pt camionul pe care lucram avea număr de Slovacia pus pe spatele remorcii înmatriculata de fapt in Irlanda și a doua amenda este data pt faptul ca eu am spus ca merg la o adresa sa descarc dar pe scrisoarea de transport era trecută alta adresa. Amenda pt Nr de înmatriculare este 2000euro iar cea pt CMR-scrisoarea transport este 4000euro... patronul firmei Slovace nu a plătit-o nici pana acum. Eu eram angajat la firma respectiva ca șofer profesionist. Vorbim de un ansamblu cap tractor și semiremorca . Cum sa procedez?? Mulțumesc
Amenzile trebuiesc platite. Dumneavoastra sunteti responsabil in solido ( coresponsabil) cu societatea care detine camionul.
Daca inca mai lucrati la ei vi le opreste pe stat de plata. In caz ca nu plateste amenda se aplica sechestru pe masina respectiva.