Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Licitatie chinezeasca - care este cadrul legal ?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Licitatie chinezeasca - care este cadrul legal ?

Licitatia chinezeasca este de genul ai un produs de valoare X , ai N participanti , toti platesc aceeasi suma Y pana se ajunge la necesarul X, iar la sfarsit cand NxY=X unul din N participanti primeste produsul in urma unei alegeri aleatorii sau pe diferite considerente. Asemanador cu site-ul [ link extern ] .

Care ar fi incadrarea juridica ? Normal ca nu Loterie.
Se incadreaza la categoria jocuri cu castig aleatoriu si , ca atare , trebuie sa fie autorizata conform prevederilor legale privind jocurile de noroc.
[ link extern ] /
B-)
radujohn a scris:

Licitatia chinezeasca este de genul ai un produs de valoare X , ai N participanti , toti platesc aceeasi suma Y pana se ajunge la necesarul X, iar la sfarsit cand NxY=X unul din N participanti primeste produsul in urma unei alegeri aleatorii sau pe diferite considerente. Asemanador cu site-ul [ link extern ] .

Care ar fi incadrarea juridica ? Normal ca nu Loterie.

Cate picioare o sa aiba o vaca daca o sa-i spunem cozii ei tot picior ? Patru. Daca-i spui cozii picior nu inseamna ca asta este ci doar ca asa-i spui tu.

Licitatia chinezeasca putea sa fie numita leasing congolez, factoring uzbec sau altfel pentru ca ceea ce intereseaza dreptul sunt raporturile juridice care se nasc intre cel care organizeaza "licitatia" si participanti, pe de o parte si eventual intre participanti, pe de alta parte. Cu alte cuvinte ne intereseaza ce fel de legatura juridica (nu eticheta comerciala) se naste si care sunt drepturile si obligatiile partilor.

art. 3 din OUG nr. 77/2009 privind org. jocurilor de noroc

Prin joc de noroc se intelege acea activitate comerciala care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii: se atribuie castiguri materiale, de regula banesti, ca urmare a oferirii publice de catre organizator a unui potential castig si a acceptarii ofertei de catre participant, cu perceperea unei taxe de participare directe sau disimulate, castigurile fiind atribuite prin selectia aleatorie a rezultatelor evenimentelor care fac obiectul jocului, indiferent de modul de producere a acestora.

Se incadreaza licitatia chinezeasca in aceasta definitie ? Da, categoric. OK, atunci e joc de noroc si trebuie autorizat ca atare.