Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intenționez să cumpăr o lanternă tip bâtă de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intenționez să cumpăr o lanternă tip bâtă de baseball. Am voie să o țin în mașină?

Este legal sa achizitionez de pe em*g (nu stiu daca am voie sa scriu tot numele) o lanterna tip bata de baseball pe care sa o tin in masina ?
Per ansamblu este o lanterna (lunga de vreo 45cm cu forma unei bate).
Nu as vrea sa fac ceva ilegal, de aceea doresc sa ma informez prima data.

Imi cer scuze daca am postat pe aria nepotrivita.

Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Nu cred ca are relevanta cate baterii intra :) Sau sa fie o scuza ca intra 10 baterii si de asta e asa lunga.
Am comandat-o deja din China la acelasi pret, insa mai calitativa (cel putin din review-uri). Vad ca scrie ca e si pentru camping, etc + "selfdefence".

Multumesc pentru raspunsuri, chiar daca nu m-am prea lamurit. Ori o tin in portbagaj, ori o tin acasa. :)
Daca este pentru selfdefence inseamna ca este dedicata.
Nu m-as hazarda sa o am in masina, in cazul unui control,
Iesiti mai ieftin cu o bata stramoseasca la care ii puneti un led in fata si o baterie. Si ii spuneti agentului ca e lanterna. Sau pentru autoscarpinare, cand nu ai de lucru iti faci!
Sau cu niste ore la sala.
Daca tot ato comandat-o cereti sa va dea ceva instructiuni in engleza, in caz de .. explicatii organului.
Cum sa iau bata de lemn si sa pun un led si o baterie ? Am impresia ca faci misto :)
Scrie asa:
Flashlight Type:Self defense, Hiking, Camping and etc
Lighting Distance:100-200 m
RaduSA, utilizator
Pai si cu o lanterna obisnuita poti sa faci selfdefence daca o manuiesti cum.trebuie!
Ii poti scoate bateriile si sa le arunci in agresor.
Este adevarat ca lanterna are o forma mai deosebita dar atata timp cat lumineaza este pana la urma lanterna in primul rand si apoi arma alba.
Si cutitul este la fel, intai poti taia slanina si ceapa cu el si apoi sa ii crestezi pe un eventual agresor.
Acum, fara misto, o lanterna de 40-50 cm cu o forma de bata de baseball nu poate fi considerata arma alba.

Legea privind regimul armelor și al munițiilor (nr. 295/2004, modificată prin legea 25/2007[1]) definește astfel noțiunea de armă albă: arma albă este acel obiect sau dispozitiv ce poate pune în pericol sănătatea ori integritatea corporală a persoanelor prin lovire, tăiere, împungere, cum ar fi: macete, baionete, săbii, spade, florete, pumnale, cuțite, șișuri, boxuri, castete, arbalete, arcuri, bâte, măciuci și bastoane telescopice.

Lanterna nu este bata chiar daca are forma de bata,
Daca ar fi bata atunci si un facaletz pentru roluit taitzei ar putea fi considerat bata deoarece are o forma asemanatoare.
Ce ar putea sa spuna politistul daca iti gaseste un facaletz in masina? Ca ai arma alba?
Iar tu ii spui ca esti bucatar! :)
Deci oarecum mi se incadreaza si "facaletul" meu in categoria armelor albe... e lanterna, dar e sub forma de bata. Chiar nu mai stiu ce sa cred.
O sa mai intreb niste politisti sa vad ce parere au, apoi revin si aici cu "solutia".

Multumesc oricum pentru raspunsuri si timpul pierdut cu nelamurirea mea.
Daca mai e altcineva care poate sa vina cu o parere, e bine venit. :)