Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare teren agricol cu titlu de proprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare teren agricol cu titlu de proprietate

1. Cum pot sa-mi intabulez teren agricol retrocedat, cu titlu de proprietate ?
2. Care sunt etapele pe care le parcurg? La ce institutii ma adresez ?
3. Ce documente trebuie sa am pregatite?
4. Ce costuri implica?
5. Terenul fiind in alt judet decat domiciliul meu, pot rezolva prin corespondenta o parte din demersuri ?
6. Proprietar este mama (84 ani- greu deplasabila-domiciliata in alt judet decat terenul). Fiica are nevoie de procura notariala sau poate rezolva fara ?
7. Pt raspuns: viorelasim@yahoo.com
Va multumesc
Va adresati unei firme de cadastru si ei se ocupa. Dvs. nu puteti intabula terenul.
- pe www.ancpi.ro gasiti lista persoanelor fizice si juridice autorizate cu domiciliul/sediul in fiecare judet.
- actele pentru teren agricol extravilan sunt: titlu de proprietate copie certificata notarial, certificat fiscal pentru terenul respectiv cu impozitul platit (Primarie), copie simpla dupa actul de identitate al proprietarului.
- peoprietarul sau reprezentantul acestuia (persoana indreptatita) trebuie sa arate autorizatului limitele fizice ale terenului si semneaza o declaratie in acest sens in fata autorizatului si cererea de inscriere in CF. (un notar poate face o procura in acest sens pentru o terta persoana )
- taxa ANCPI pentru terenuri extravilan agricole este zero. onorariul autorizatului negociabil (500-1000lei)