avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare teren agricol cu titlu de proprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare teren agricol cu titlu de proprietate

1. Cum pot sa-mi intabulez teren agricol retrocedat, cu titlu de proprietate ?
2. Care sunt etapele pe care le parcurg? La ce institutii ma adresez ?
3. Ce documente trebuie sa am pregatite?
4. Ce costuri implica?
5. Terenul fiind in alt judet decat domiciliul meu, pot rezolva prin corespondenta o parte din demersuri ?
6. Proprietar este mama (84 ani- greu deplasabila-domiciliata in alt judet decat terenul). Fiica are nevoie de procura notariala sau poate rezolva fara ?
7. Pt raspuns: viorelasim@yahoo.com
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 11:47, 16 Ianuarie 2018
Va adresati unei firme de cadastru si ei se ocupa. Dvs. nu puteti intabula terenul.
- pe www.ancpi.ro gasiti lista persoanelor fizice si juridice autorizate cu domiciliul/sediul in fiecare judet.
- actele pentru teren agricol extravilan sunt: titlu de proprietate copie certificata notarial, certificat fiscal pentru terenul respectiv cu impozitul platit (Primarie), copie simpla dupa actul de identitate al proprietarului.
- peoprietarul sau reprezentantul acestuia (persoana indreptatita) trebuie sa arate autorizatului limitele fizice ale terenului si semneaza o declaratie in acest sens in fata autorizatului si cererea de inscriere in CF. (un notar poate face o procura in acest sens pentru o terta persoana )
- taxa ANCPI pentru terenuri extravilan agricole este zero. onorariul autorizatului negociabil (500-1000lei)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarații de la vecini pentru prima inscriere Andreeacb28 Andreeacb28 Bună ziua. Am ales sa fac o prima înscriere pe un teren pe care bunica mea are titlu de proprietar de la alte rude de-ale ei decedate... Topometristul ... (vezi toată discuția)
Intabulare cadastrală după moştenire Kolcsar Hajnal Kolcsar Hajnal Am moştenit împreună cu fraţii mei mai multe terenuri intravilane şi extravilane de la părinţi decedaţi. Am obţinut certificatul de moştenire şi ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren agricol maria0652 maria0652 Doresc sa vand fiicei mele un teren agricol. Care este procedura? (vezi toată discuția)