avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... coproprietarul nu doreste sa vindem apartamentul pt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

coproprietarul nu doreste sa vindem apartamentul pt a-si lua fiecare partea

AM un apartament la care eu am 50% si mama 50%. Din motve personale nu doresc sa mai locuim impreuna, dar mama refuza sa vindem apartamentul si sa impartim banii ce pot face?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:23, 8 Ianuarie 2018
Puteti solicita in instanta partajarea imobilului
Da, doar aceasta varianta o aveti.
Problema este insa ca nu prea se merita sa va judecati si sa cheltuiti bani amandoi.
Va ajung banii ca sa va cumparati fiecare ceva daca ati vinde?
Ca sa va apucati sa faceti credit bancar nu va recomand mai ales ca probabil veti avea si drept la mostenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament coproprietate din mostenire chrisandru chrisandru Buna ziua. Mama mea este co-proprietar al unui apartament de 3 camere ramas mostenire dupa decesul parintilor (al mamei sale anul trecut in august). S-a facut ... (vezi toată discuția)
Sotie maltratata de sot cata_llyna cata_llyna Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o recomandare pentru un caz de sotie de varsta a doua, maltratata de catre sot, victima a violentei psihice ... (vezi toată discuția)
Succesiune casa parinteasca Tarheb Tarheb Buna ziua, Am o nelamurire, daca ma puteti ajuta sau sfatui in aceasta privinta. Mama a murit acum 6 luni, iar tata urmeaza si el in curand din ... (vezi toată discuția)