avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS 1 ianuarie 2018 concediu maternal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS 1 ianuarie 2018 concediu maternal

Buna ziua,

Avand in vedere ca CAS a devenit 25% (prin transferul contributiilor de la angajat la angajator) in loc de 10.5% si ca din indemnizația de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni: daca intru in concediul maternal la 1 martie 2018, se vor lua in calcul veniturile brute din Sep-Oct-Nov-Dec-Ian-Feb dar se va aplica CAS de 25% si pentru perioada Sep-Dec sau se va aplica cota de 10.5% pentru acest interval si de 25% pentru Ian-Feb?

Daca se aplica 25% si pentru lunile din 2017, desi brutul nu a fost majorat, inseamna ca indemnizatia scade pentru lunile din 2017 cu 14.5%?

Multumesc
Mirela

Cel mai recent răspuns: mirelix , utilizator 18:20, 8 Ianuarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu maternitate_ calcul indemnizatie maria.maria.29 maria.maria.29 Buna ziua, Imi puteti spune care este formula de calcul a indemnizatiei pentru concediu de maternitate? Din cate am inteles este 85% din venitul brut pe ... (vezi toată discuția)
Cum calculez indemnizatia de maternitate? fierarita fierarita In octombrie 2013 pe 25 m-am reangajat la un pfa imediat ce am terminat ccc, acum urmeaza sa intru in concediu de maternitate pentru cel de al doilea copil, pe ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de risc maternal Agripin Agripin Ma puteți ajuta va rog cu calculul unui concediu de risc maternal ? Salariul brut pe luna octombrie a fost 2200, iar din noiembrie a fost 2520. Mulțumesc (vezi toată discuția)