Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS 1 ianuarie 2018 concediu maternal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS 1 ianuarie 2018 concediu maternal

Buna ziua,

Avand in vedere ca CAS a devenit 25% (prin transferul contributiilor de la angajat la angajator) in loc de 10.5% si ca din indemnizația de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni: daca intru in concediul maternal la 1 martie 2018, se vor lua in calcul veniturile brute din Sep-Oct-Nov-Dec-Ian-Feb dar se va aplica CAS de 25% si pentru perioada Sep-Dec sau se va aplica cota de 10.5% pentru acest interval si de 25% pentru Ian-Feb?

Daca se aplica 25% si pentru lunile din 2017, desi brutul nu a fost majorat, inseamna ca indemnizatia scade pentru lunile din 2017 cu 14.5%?

Multumesc
Mirela

~ Conținut șters la cerere ~