Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu maternitate_ Calcul indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu maternitate_ Calcul indemnizatie

Buna ziua,

Imi puteti spune care este formula de calcul a indemnizatiei pentru concediu de maternitate?
Din cate am inteles este 85% din venitul brut pe ultimele 6 luni lucrate (adica zilele lucratoare din ultimele 6 luni).
Ce nu inteleg este de ex in cazul meu, intru in concediu pe 15 martie 2010, ultimele 6 luni lucrate inseamna ce venituri am primit pe lunile sep, oct, nov, dec, ian, feb sau veniturile trecute pe cartea de munca in lunile sept, oct, nov, dec, ian, feb. Precizez ca salariul il iau pe luna trecuta nu pe cea in curs, la data de 10. In acest caz o sa se ia in calcul si venitul primit in martie?

Sper ca am fost cat de cat clara.
Va multumesc.
Se iau in calcul veniturile brute din statul de salarii pentru 6 luni anterioare deschiderii dreptului, deci inclusiv februarie .