avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art. 101 OUG 105/2002 Raspunderea contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art. 101 OUG 105/2002 Raspunderea contraventionala

Art. 101 OUG 195/2002 Răspunderea contravenţională
Noul Cod Rutier actualizat 2017. OUG 195/2002

CAPITOLUL VII
Răspunderea contravenţională

Art. 101

(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

1. conducerea unui autovehicul şi tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;

Va rog mult, puteti sa-mi spuneti daca mai este in vigoare aceasta OUG si art. 101 a ramas sub aceasta forma in ceea ce priveste permisul de conducere expirat?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Sunrunner , utilizator 19:37, 8 Ianuarie 2018
Da. 6 puncte amenda minim, 8 maxim.
OK. Multumesc! :-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi s-a reținut permisul de conducere pentru două luni pentru ... Alexandru Catalin 1973 Alexandru Catalin 1973 Mi sa reținut permisul de conducere pentru două luni pentru neacordare de prioritate la un autovehicul .Este corect sau trebuia doar o luna ? (vezi toată discuția)
Bună ziua. mi s-a reținut și suspendat permisul de conducere ... imaghiar imaghiar Bună ziua. M- i s- a reținut și suspendat permisul de conducere pe 60 zile. Motivul, neacordarea de prioritate la pietoni. Cum s- a întâmplat : Am ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis de conducere - depasire pe trecerea de pietoni Cristi1234567 Cristi1234567 Buna ziua! Am rugamintea, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea speta: Am depasit un autoturism in dreptul unei treceri de ... (vezi toată discuția)