Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art. 101 OUG 105/2002 Raspunderea contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art. 101 OUG 105/2002 Raspunderea contraventionala

Art. 101 OUG 195/2002 Răspunderea contravenţională
Noul Cod Rutier actualizat 2017. OUG 195/2002

CAPITOLUL VII
Răspunderea contravenţională

Art. 101

(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

1. conducerea unui autovehicul şi tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;

Va rog mult, puteti sa-mi spuneti daca mai este in vigoare aceasta OUG si art. 101 a ramas sub aceasta forma in ceea ce priveste permisul de conducere expirat?
Va multumesc!
Da. 6 puncte amenda minim, 8 maxim.
OK. Multumesc! :-)