Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas sot supravietuitor

Buna ziua,
Sotul meu a decedat acum 7 ani, fiind angajat. Eu, sotia supravietuitoare nu am fost angajata niciodata.
As putea beneficia de pensie de urmas de pe urma sotului, eventual la indeplinirea varstei lui de pensionare?

Aveti dreptul la pensie de urmas la implinirea varstei standard de pensionare.
Adica 63 ani, pentru femei. Multumesc!
Luna si anul nasterii.
aprilie 1959