Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Neaplicarea legii nr. 421/2002
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Neaplicarea legii nr. 421/2002

Salut, am parte de o situatie neplacut cu un auto abandonat in fata scarii, blocului in care locuiesc (de cel putin 3 ani!). Am facut o solicitatre in baza legi cu nr P822/15.06.2017 al carui raspuns contrazice legea si masurile luate de politia locala. Si anume dau un citat prin care copiaza paragraful din lege prin care un vehicul este considerat abandonat datorita starii improprie circulatiei pe drumurile publice. Dupa care 2 paragrafe mai jos se noteaza: Propietarul autovehicului in cauza a declarat ca acesta are o problema tehnica deci nu poate fi miscata acea masina.
Vazand aceste lucruri si fiind nemultuimit am facut inca o petitie P1492/02.08.2017 prin care sa le aduc in atentie ca din punctul meu de vedere este un abuz faptul ca nu se aplica legea pentru acel auto. Raspunsul a fost sec si fara alte detalii in care sa se poata incurca: In urma verificărilor efectuate de către poliţiştii locali s-a constatat că autoturismul la care faceţi referire nu poate fi ridicat conform prevederilor Legii nr. 421/2002.

Ce pot face impotriva aceastor oamenii ce nu vor sa aplice legea ?
M.Ionut, utilizator