Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Talon auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Talon auto

Buna ziua . Bunicul meu mi-a lasat mostenire ( atestata printr-un act cu martori) o masina dar i-a prierdut talonul dupa vremea cand traia . Doresc sa scot un alt talon sa pot vinde masina . Se poate face acest lucru?
Puteti incerca la politie sa solicitati un duplicat al talonului prezentand documentul de mostenitor de drept.
Documente necesare pentru eliberarea unui nou certificat de înmatriculare când certificatul de înmatriculare a fost pierdut:
a) Cererea solicitantului; Cerere pentru eliberarea unui duplicat al certificatului de înmatriculare în caz de furt / pierdere

b) Declaraţia solicitantului din care să rezulte pierderea; Declaraţie pierdere certificat de înmatriculare

c) Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;

d) Actul de identitate al solicitantului în original şi copie;

e) Dovada de plată contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei se achită la CEC;

f) În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegaţie .

g) Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
[ link extern ]