Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Transfer contributii
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Transfer contributii

Buna seara,
As dori si eu un punct de vedere, legal, daca se poate la urmatoarea speta: o persoana care lucreaza la un muzeu de arta, din subordinea unui Consiliu Judetean, de la 01 iulie 2017 nu au beneficiat de nici o majorare de salariu in urma aplicarii legii 153, iar acum, conform legii nr 153 art 38 li s-au majorat cu 01 ianuarie 2018 cu 25 % atat salariul, cat si sporul de conditii deosebite si au primit cate o decizie. Exemplu: Inainte avea 2226 lei + 229 lei (spor conditii deosebite)= 2455 lei (total brut), acum la 01 ian 2018 are 2783 lei + 286 (spor conditii deosebite) = 3069 lei (total brut). Problema care se pune este ca nimeni de acolo nu pricepe ca la transferul contributiilor, conf OUG 79 / 2017, trebuie sa se adauge la brutul salariatului contributiile si, automat, sa se majoreze acel brut (ex. 3069 lei), doamna de la resurse umane sustine ca acesta este brutul final si la acesta se vor aplica cotele de contributie din 2018 si ca nu trebuie sa adauge altceva la fiecare brut al salariatului. Cum am putea sa o convingem ca asa este legal, stiti careva unde este detaliat exact (pentru cei care nu pricep, dar sunt mari si tari in salarii) ceea ce se aduna pentru a obtine salariul brut???? Va rog daca se poate un punct de vedere.
george-neagu, moderator
Marirea de 25% a fost promisa pentru ca stiau ca vor trece contributiile de la angajator la angajat, cu o mana s-a dat si cu cealalta s-a luat.Pe net, cum declara si d-na ministru, Olguta Vasilescu, cresterea va fi de 5%.