Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anulare sau suspendare permis??!!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anulare sau suspendare permis??!!

Buna ziua,
un prieten de-al meu a fost depistat cu o alcoolemie de 0,68 in aerul expirat.Dupa care i s-au recolatat 2 probe biologice la care inca nu a primit rezultatele.Pana acum nu a mai avut parte de nici o contraventie,infractiune sau sanctiune.Este pt prima oara cand a fost prins la volan cu alcool.As vrea sa stiu si eu care este cea mai usoara si cea mai drastica pedeapsa pe care ar putea sa o primeasca.I se poate anula permisul daca nu a mai avut parte niciodata pana acum de asa ceva ?(sau de vreun accident ?)SI daca da imi poate spune cineva pt cat timp?Sau poate fii suspendat pt o perioada de 90 de zile?
Va multumesc anticipat!!!
Este interesanta precizarea dvs
Este prima oara cand a fost prins la volan cu alcool

OUG nr 63/2006 Art 87-1 Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani

Valorile imbibatiei alcoolice sub 0,80g/l alcool pur ,constituie contraventie.cele peste infractiune=penal.
Art 111-1 permisul de conducere sau dovada inlocuitorea acestuia se retine in cazul prevazut de art 87-1
Ramane ca autoritatea competenta sa stabileasca cu precizie valoarea alcoolemiei,moment din care, se pot prevedea concret si consecintele
nu vreau sa te sperii pe tine sau e prietenul tau dar ceea ce i sa intamplat este infractiune si anulare de permis(iti spun ca am trecut prin asta dar nu cu atat alcool dar tot alcool era nu mai conteaza)iti spun cam prin ce va trece:ii va venii citatie pentru a merge la procuratura si atunci va afla si alcoolul din sange care va fii aproape dublu daca nu dublu decat cel din aerul expirat apoi va urma procesul care va dura vreo 2 luni lejer numai sa nu intre justitia in concedii de sarbatori apoi va primii un an cu suspendare daca nu a avut alte abaterisi de cand primeste sentinta de atunci se considera anul de stat pe dreapta cam cu atat pot sa te ajut
Aproximativ corecta prezentarea posibilelor succesiuni de evenimente.
Instanta,mai mult ca sigur ca nu se va pronunta in 2 luni.
Anulare permis de conducere intrucat valoarea imbibatiei de alcool in sange va depasi cu siguranta valoarea de 0,8.