Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Plata externa catre o banca din Rusia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Plata externa catre o banca din Rusia

Buna ziua,
A intampinat cineva problema pentru plati externe mai explicit in Rusia?
Dupa efectuarea platii am fost chemat la unitatea bancara de unde am facut plata sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca dupa plecarea banilor din contul firmei catre contul din Rusia banca nu mai este raspunzatoare de bani mentionand faptul ca este o zona de risc.
george-neagu, moderator
Eu nu as da aceasta declaratie SUB NICIO FORMA, intrucat incalca si codul civil din Romania, e o fraiereala pe fata. Nu puteti dvs sa va asumati o raspundere, implicit un risc, pentru niste actiuni efectuate de o alta persoana. Banca va raspunde, sau nu, in baza legilor nationale si internationale cu privire la transferul de fonduri, pentru propriile actiuni.
Eu as face o notificare la BNR cu privire la aceasta situatie; daca exista o problema cu transferurile de bani in zone supuse embargoului sau sanctiunilor internationale, banca trebuia sa refuze tranzactia, nu sa va puna pe d-voastra sa semnati ca va luati adio de la bani. E inacceptabil !
adema1980, utilizator