Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cât ar trebuii sa platesc cas si cât cass in acest ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cât ar trebuii sa platesc cas si cât cass in acest an?

Anul trecut am realizat ca si pfa 34000lei dar un profit de 1770iar anul acesta am depus deja declaratia 220 si 200 si am estimat un venit brut de 12000 si profit 4000(anul trecut aveam si un angajat ,acum numai am ) deci cât voi platii in acest an?multumesc anticipat.pfa varga braila.
Daca venitul net anual obtinut in anul precedent este sub plafonul de 22800 lei adica sub 12 x valoarea salariului minim pe economie care este acum de 1900 lei, nu veti plati cas si cass.
Venitul net anual este rezultat ca diferenta intre venitul vrut (incasari din activitatea pfa si altele daca e cazul) si cheltuielile deductibile (fara cass si cas).
Daca totusi optati sa platiti cass si cas, veti depune pana la 31 ianuarie declaratia600 si veti plati valoarea rezultata prin aplicarea procentelor de 10% la cass si 25% la cas la plafonul de 22800 lei.
Va rog sa cititi si la adesa www.avocatnet.ro/articol_470...
george-neagu, moderator