Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren aferent locuintei
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren aferent locuintei

Am cumparat cu legea 112 o casa, suprafata 66 mp, terent aferent locuintei 79 mp, intr-o curte comuna. Dupa cumpararea casei, au aparut retrocedari de parti ale cladirii si curtii catre mostenitori aparuti ulteriori cumpararii locuintei mele. Acestia revendica terenul gradinii din fata casei mele, negand dreptul meu de proprietar al celor 79mp. As dori sa inteleg totusi aceasta suprafata este sub casa mea (amprenta locuintei la sol) sau langa casa mea? Doresc sa ies din indiviziune, iar parerile topografilor sunt impartite, desi eu am gradina in fata casei si o folosesc de 30 ani.
ofelia67, utilizator