avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren aferent locuintei
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren aferent locuintei

Am cumparat cu legea 112 o casa, suprafata 66 mp, terent aferent locuintei 79 mp, intr-o curte comuna. Dupa cumpararea casei, au aparut retrocedari de parti ale cladirii si curtii catre mostenitori aparuti ulteriori cumpararii locuintei mele. Acestia revendica terenul gradinii din fata casei mele, negand dreptul meu de proprietar al celor 79mp. As dori sa inteleg totusi aceasta suprafata este sub casa mea (amprenta locuintei la sol) sau langa casa mea? Doresc sa ies din indiviziune, iar parerile topografilor sunt impartite, desi eu am gradina in fata casei si o folosesc de 30 ani.
Ultima modificare: Vineri, 12 Ianuarie 2018
ofelia67, utilizator

Alte discuții în legătură

Casa proprietate personala curtea si gradina proprietatea statului gabitzu_l gabitzu_l Socrii mei locuiesc la tara. Au cumparat casa cu legea 112 in 1996 si au achitat-o integral in anul 2000. Prin proces cu primaria comunei le-au fost atribuiti ... (vezi toată discuția)
Casele nationalizate- cumpararea terenului de sub casa mihaelamuresan mihaelamuresan Buna ziua. Bunica mea a cumparat in 1997 o casa nationalizata dupa legea 112( in momentul cumpararii era chirias ). In 2007 a fost achitata integral. Bunica ... (vezi toată discuția)
Cumpararea terenului de sub casa in cazul unei case retrocedate potrivit legii nr. 112/1995 mihaelamuresan mihaelamuresan Buna ziua. Bunica mea a cumparat in 1997 o casa nationalizata dupa legea 112( in momentul cumpararii era chirias ). In 2007 a fost achitata integral. Bunica ... (vezi toată discuția)