Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan+accident minor+fuga de la locul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan+accident minor+fuga de la locul accidentului(parerea lor)

Buna ziua,

Pe data de 22.02.2009 am consumat o anumita cantitate de alcool, m-au urcat la volan, am atins cu oglinda autovehicolului meu o alta oglinda a unui autovehicol oprit pe carosabil, nu am simtit acest lucru, mi-am continuat drumul si am fost oprit dupa aprox 2 km de soferul autovehicolului avariat care chemase intre timp si politia prin apel la 112. Acestia m-au testat cu etilotestul si s-a constatat o alcolemie in aerul respirat de 1.11‰. Am mers apoi la spital unde mi s-au recoltat 2 probe biologice, rezultatul de la IML indicand 1.5 ‰ si 1.6 ‰.
Capetele de acuzare pentru care sunt chemat in judecata sunt conducere sub influenta bauturilor alcoolice si fuga de la locul accidentului. Problema mea este ca nu a fugit nimeni de la locul accidentului. Ce este un accident pana la urma ? Ca am ciocnit oglinzile intre ele ? Cantitatea de alcool este imensa, dar unde este accidentul si fuga de la locul accidentului ?
Am infatisare pe 17.11.09 si vreau sa va intreb care este maximul de pedeapsa pe care o pot primi si cand credeti ca voi conduce din nou.
Mentionez ca nu am cazier sau alte probleme cu legea, posed permis de conducere de profesionist B,C,E de 8 ani. Sunt persoane care conduc treze mult mai imprudent si dezastuos decat am facut-o eu in stare de ebrietate.
Nu necesit raspunsuri de mustrare pentru ceea ce am facut, am primit destule. Doar raspunsuri obiective. Sa nu uitam ca toti gresim macar o data in viata.

AS PUTEA, PRINTR-O EVENTUALA PORTITA, SA OBTIN DREPT DE CIRCULATIE PANA LA SENTINTA ? pe dovada de la politie scrie fara drept de circulatie. M-as ajuta enorm sa pot sa circul si singur cu masina, dat fiind serviciul.

Va multumesc
Eusebiu Tapuc, utilizator
Puteti sa va aparati in punctul de fuga de la locul accidentului cu faptul v-a fost imposibil sa va dati seama, ca s-a intamplat un accident.

Va propun sa va angajati un avocat, banuiesc, ca veti avea nevoie.
Miklos MUHI a scris:

Puteti sa va aparati in punctul de fuga de la locul accidentului cu faptul v-a fost imposibil sa va dati seama, ca s-a intamplat un accident.

Va propun sa va angajati un avocat, banuiesc, ca veti avea nevoie.

Avocat mi-am angajat, vroiam sa mai cer si alte pareri de la oameni care se ocupa de treaba asta[avocatura]
Accidentul de circulatie este evenimentul care intrunesc elementele prevazute in Codul Rutier prin care si faptul ca s-a produs avarierea a cel puţin unui vehicul sau alte pagube materiale;
Chiar si distrugerea acelei oglinzi reprezinta un accident rutier....
Insa va puteti apara invocand ca nu ati realizat ca ati atins si avariat respectivul vehicul, iar pagubele produse sunt minore. Cu o aparare buna scapati de acuzatia de fuga de la locul faptei...insa ramaneti cu alcoolemia. Aici este problema cea mare si sincer este cam mare. Mizati si pe faptul ca nu aveti antecedente penale.
2007_rozi a scris:

Chiar si distrugerea acelei oglinzi reprezinta un accident rutier....
Insa va puteti apara invocand ca nu ati realizat ca ati atins si avariat respectivul vehicul, iar pagubele produse sunt minore. Cu o aparare buna scapati de acuzatia de fuga de la locul faptei...insa ramaneti cu alcoolemia. Aici este problema cea mare si sincer este cam mare. Mizati si pe faptul ca nu aveti antecedente penale.

Am vreo sansa sa se considere timpul de la ridicarea permisului pana la stabilirea sentintei in pedeapsa ? Intelegeti ce zic, intre 22.02.09 si 17.11.09 sunt aproape 9 luni; nu se poate sa fi trecut doar asa.
E vreun mijloc sa ii conving sa nu il anuleze ? Sa ii conving ca situatia nu este chiar asa neagra cum pare ci da spre un gri ... Ca nu sunt cel mai mare infractor, ci a fost doar o intamplare ... Vreo gratiere de final de mandat prezidential ? Trebuie sa fie ceva.