avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Solicitare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Solicitare somaj

Buna ziua,
Caz: angajat pe perioada determinate de 1 an, contract ce expira in 31.01.2018. Angajatul nu mai doreste sa mai semneze in alt act de prelungire a contractului.
Poate solicita somaj dupa expirarea contractului?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:01, 13 Ianuarie 2018
Da, poate solicita somaj dupa incetarea c.i.m.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Ianuarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate fi obligat un angajat să își dea demisia înainte de expirarea contractului? crysthynna crysthynna Bună ziua! As dori un răspuns pentru următoarea situaţie : o persoană care este in șomaj, îl suspenda si se angajează la un supermarket cu contract ... (vezi toată discuția)
Refuz semnare act aditional prelungire contract de munca pe perioada determinata comrace comrace Buna ziua, Sunt angajat la firma x cu contract de munca pe perioada determinata( 1 an). M-au trimis la formari profesionale, pentru care am semnat acte ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca bbjunkie bbjunkie Am lucrat de la 1 aug. 2010.pana la 1 noiembrie 2010. cu contract pe durata determinata. Mi s-a prelungit contractul cu sase luni, dar nici azi nu am primit ... (vezi toată discuția)