Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nelamurire completare adeverinta venit pentru concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nelamurire completare adeverinta venit pentru concediu pentru cresterea copilului

Buna ziua.

Am cateva nelamuriri legate de completarea adeverintei de venit pentru obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului.
Mai intai cateva precizari legate de mine:
- fetita mea s-a nascut pe 30 iunie;
- am intrat in concediu prenatal pe 14 mai;
- am intrat in concediu crestere copil pe 15 septembrie.
Si acum campurile care ma deruteaza:

I. Referitor la îndeplinirea condiţiilor de acordare a concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului:2

. în perioada de la ................................ până la ............................... a beneficiat de indemnizaţie de maternitate;

. la data de ......................................... se împlinesc cele 42 de zile din concediul de lăuzie;

. în perioada de la ..................................... până la .................................. a beneficiat de indemnizaţie pentru creşterea copilului;

. începând cu data de ............................................... se aprobă concediul pentru creşterea copilului.

Care sunt datele care ar trebui trecute in formular? Am facut si eu niste calcule, dar am nevoie de o confirmare?

Multumiri anticipate!
alin.1 - se va trece perioada in care ati beneficiat de concediu medical pt sarcina,

alin.2 se va trece data ultimului concediu medical (dupa nastere)

alin.3alin.3 se completeaza in cazul in care ati mai beneficiat de indemnizatie (ati mai avut concediu pt un bebe)

alin.4 data de la care solicitati acordarea concediului
Multumesc pentru lamuriri. Dar tot am ceva dubii legate de alin. 2. Ultima zi de concediu medical este 14 septembrie, dar nu este a 42-a dupa nastere. Eu am beneficiat de 77de zile de concediu dupa nastere. Calculez care este a 42-a si completez rubrica respectiva?
Multumiri anticipate!
da. insa aceasta adeverinta se completeaza de serviciul resurse umane - salarizare de la locul de munca
Stiu! :D Doamnele de acolo mi-au solicitat toate datele acestea. Ele completeaza doar sumele castigate de mine! Multumesc mult pentru lamuriri!
Referitor la aceeiasi adeverinta.
Uramatorul aliniat (dupa cele de mai sus) este:

a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, dupa cum urmeaza: de la... la..... si sunt insirate 12 luni.

Mai apoi, apare: Referitor la veniturile realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii, etc si apar din nou lunile (fara de la... la ) + rubricile: Tip venit si venit realizat.

Intrebari:

1. Am inteles ce se trece la a doua parte. Totusi la cele 2 rubrici: tip venit si valoarea venitului. In lunile in care a avut si medical si venit net (zile lucrate), le trec ambele la Tip venit, nu ?

3. Dar cele 6 saptamani in care i-am completat noi venitul pana la 100% ? Mentionez ceva de asta la Tip venit ?

4. La o angajata ce a lucrat neintreupt la noi in ultimele 12 luni, la prima parte de care spuneam mai sus, trec pur si simplu prima si ultima zi a fiecarei luni sau..... ?

Multumesc frumos,