avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu militar

La data de 10.08.1989, dupa terminarea liceului, m-am angajat in Santierul naval Mangalia. La data de 21.09.1989 am fost incorporat conf. art. 72 din Codul muncii, comb. cu art. 45 din Leg. 14/1972. Dupa satisfacerea stagiului militar, la data de 16.10.1990 , m-am reincadrat la Santierul naval Mangalia in termen legal , unde am mai lucrat pana la data de 11.03.1991 , cand m-am transferat in interes de serviciu. Intrebare : Pentru intocmirea dosarului de pensie, am mers la Mangalia unde am cerut o adeverinta cu vechimea in munca la ei in unitate. Acestia mi-au eliberat o adeverinta din care rezulta ca am fost angajatul lor in perioadele. : 10.08.1989---16.09.1989 respectiv 16.10.1990---11.03.1991 fiind incadrat in grupa 2. Perioada cat timp am fost militar nu se regaseste. Este corect. ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:48, 13 Ianuarie 2018
Este corect ... adeverinta a fost eliberata numai pentru perioada in care ati muncit efectiv.

Perioada stagiului militar se dovedeste cu livretul militar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu militar efectuat la canalul dunare marea neagra Traianut Traianut Buna ziua.Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.In perioada 13 ianuarie 1981_ 28 lulie 1982 am efectuat stagi militar la Canalul Dunare Marea Neagra.Unde ... (vezi toată discuția)
Buna seara! am facut armata in perioada 1986-1988.nu am lucrat ... Papell Papell Buna seara! Am facut armata in perioada 1986-1988.Nu am lucrat inainte de incorporare.Ma poate ajuta cu ceva la pensie aceasta perioada? Multumesc! (vezi toată discuția)
Anii de studiu la facultate- curs de zi se calculeaza la pensie dry dry Se calculeaza la pensie, anii de studiu la facultate curs de zi? / dar armata? In '94, si fetele faceau armata obligatorie. Dupa licenta, am avut ... (vezi toată discuția)