Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu militar

La data de 10.08.1989, dupa terminarea liceului, m-am angajat in Santierul naval Mangalia. La data de 21.09.1989 am fost incorporat conf. art. 72 din Codul muncii, comb. cu art. 45 din Leg. 14/1972. Dupa satisfacerea stagiului militar, la data de 16.10.1990 , m-am reincadrat la Santierul naval Mangalia in termen legal , unde am mai lucrat pana la data de 11.03.1991 , cand m-am transferat in interes de serviciu. Intrebare : Pentru intocmirea dosarului de pensie, am mers la Mangalia unde am cerut o adeverinta cu vechimea in munca la ei in unitate. Acestia mi-au eliberat o adeverinta din care rezulta ca am fost angajatul lor in perioadele. : 10.08.1989---16.09.1989 respectiv 16.10.1990---11.03.1991 fiind incadrat in grupa 2. Perioada cat timp am fost militar nu se regaseste. Este corect. ?
Este corect ... adeverinta a fost eliberata numai pentru perioada in care ati muncit efectiv.

Perioada stagiului militar se dovedeste cu livretul militar.