Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Completare declaratie 112
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Completare declaratie 112

Sunt administrator la o asociatie de proprietar. Am tripla calitate ca si contribuabil:
-salariat cu norma intreaga cu un salariu brut de 3450 lei
-pensionar cu o pensie bruta de 2135 lei
-administrator salariat la asociatia de proprietari cu norma de 1 ora pe zi cu salariu brut de 352 lei
La primele doua venituri mi se opresc toate contributiile si impozitele aferente.
La asociatia de proprietari formularul 112 actualizat pentru perioada august-dec 2017 nu permite inscrierea primelor doua venituri astfel ca sa pot plati aceleasi contributii ca pana in luna iulie 2017 si ma taxeaza la salariul minim pe tara de 1450 lei si nu la cel realizat.
Rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce solutie am.
Multumesc
george-neagu, moderator
In D112 se declara doar veniturile de la Asociatia de proprietari, celelalte venituri sunt declarate de ceilalti platitori de venit.
Modificati manual contributiile datorate de angajator in D112.
elenazan, utilizator
Este vorba de contributiile Aug-Dec 2017 la care decl 112 are doua actualizari fata de Ian-Iul 2017. Daca modific manual nu se valideaza declaratia
dancozma, utilizator
se fac urmatoarele modificari in decl 112 :
-pag 1 la taxa CAS angajator -DATORAT -se trece val rezultata din statul de plata-angajator
-pag 2 CASS angajator - DATORAT se trece vezi sus
-pag 4 sect C, C1 coloana contributii CAS angajator cu val introdusa la pag 1
Cu aceste modificari se valideaza daclaratia o semnati si o transmiteti si va va raspunde ca
Nu există erori de validare. cu atentionari ca ati facut modificari. Succes