Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Excepție contribuții
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Excepție contribuții

Bună ziua!
O Asociație de Proprietari are angajat administrator cu contract de muncă part time, acesta este deasemenea angajat tot cu carte de munca full time la o societate privată, cu un salariu peste minimul pe economie. De la 1 August angajatorul (Asociația de Proprietari) trebuie să plătească contribuțiile la nivelul salariului minim pe economie, insa in acest caz se încadrează la excepția de la punctul e. din lege.
Ce trebuie sa facă Asociația pentru a putea declara și plătii contribuțiile la nivelul salariului din contract?
Mulțumesc!
Elena_d_Simion, utilizator
Se depune D112 ca si pana acum, se modifica manual contributii angajator CAS si CASS, baza de calcul in acest caz fiind venitul brut si nu salariul minim, angajatul depune lunar la asociatie declaratia pe proprie raspundere ca realizeaza venituri mai mari de 1450 de lei.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!