Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu net negociabil si salariul brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu net negociabil si salariul brut

Buna, de curand m-am angajat, si am semnat un contract pe 3 luni si am niste nelamuriri legate de contract. Aici asa specifica:
1. Salariul net negociabil este de 1500 lei.
2. La data incheierii prezentului contract individual de munca, salariul net negociabil corespunde unui salariu de baza lunar brut de 2000 lei.

Intrebarea mea este, care este salariul net in ambele cazuri? ce inseamna "salariu net negociabil" si "salariul net negociabil corespunde unui salariu de baza lunar brut de...". Sa inteleg ca atat primesc eu in mana, sau din acea suma se impoziteaza?
george-neagu, moderator
Data angajarii este decembrie 2017. Pe mine ma intereseaza ce salariu voi avea dupa aceste 3 luni avand in vedere punctul 2) din acest fragment din contract
" 1. Salariul net negociabil este de 1500 lei.
2. La data incheierii prezentului contract individual de munca, salariul net negociabil corespunde unui salariu de baza lunar brut de 2000 lei."

Dvs ati zis ca salariul meu net in aceste 3 luni este de 1500 lei conform punctului 1), dar nu am inteles pt 2)
@Iulian Manea
anablaga, utilizator
S-ar putea ca, in contextul trecerii contributiilor de la angajator la angajat, dupa exprimarea din contract de la pct. 2., salariul brut sa ramana tot 2000 lei si dupa 01.01.2018. Daca e asa, atunci salariul net va scadea la 1219 lei.
[ link extern ] /

E bine sa discutati cu angajatorul ca sa vedeti care-i starea de fapt.
Iulian MANEA, Contabil
Este vorba despre salariul de la data incheierii c.i.m.

... La data incheierii prezentului contract individual de munca, salariul net negociabil corespunde unui salariu de baza lunar brut de 2000 lei.
Da, iar angajatorul nu este obligat sa mareasca salariul brut, astfel incat salariul net sa ramana 1500 lei. Sau este?