Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parasire Italia cu copil minor.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parasire Italia cu copil minor.

Buna ziua. Am un fiu care lucreaza de 11 ani in Italia. In Romania, a fost casatorit 3 ani cu o persoana, de care a divortat. In urma casatorie, a rezultat un copil. In urma cu 12, ani femeia respectiva, a parasit tara pentru Italia. Drumurile lor sau intersectat in urma cu 11 ani si totodata, sau impacat de ,,dragul"copilului. In anul 2016, in urma unei discutii mai aprinse, femeia a golit cardurile si dusa a fost cu tot cu copil. Din 2016, nu se mai stie nimic de ea, iar familia ei nu vrea sa spuna nimic. Fac precizarea, ca femeia îi poarta numele. Noi ca bunici parteni o putem chema in judecata pentru retragerea numelui? Va multumesc anticipat.
michail77, utilizator
Nu puteti sa solicitati schimbarea numelui, nu are nici o legatura cu dvs., nici macar sotul (fostul ) nu mai poate .Nu va afecteaza cu nimic faptul ca are acelasi nume . Tatal copilului poate solicita dreptul de vizita al copilului daca sunt divortati , ori poate face plangere la politie daca nu cunoaste domiciliul ei.