avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass 2018 persoana fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass 2018 persoana fara venit

In cazul in care sotia este persoana fara venit , iar sotul pensionar(asigurat) este neccesara plata CASS pentru a beneficia de servicii medicale de stat sau sotia devine asigurata prin casatorie?
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 15 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:43, 15 Ianuarie 2018
Nu. Depune declaratia 604 si astfel opteaza intre plata lunara a contibutei ,cate 190 lei, sau plateste doar atunci cand are nevoie sa dovedeasca ca este asigurata valoarea 7 x 190 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass persoane fara venituri catalinapredescu catalinapredescu Am completat în februarie 2018 declaratia 604 pe o perioada de 12 luni. De atunci plătesc lunar cass de 190 ron. Odată cu apariția noii declarații unice ... (vezi toată discuția)
Cererea 604 Malciu Gheorghita Malciu Gheorghita Daca nu am niciun venit, trebuie depusa la ANF, cererea604 ma ajuta cu ceva la plata asigurari de sanatate sa numai platesc 190 ron.multumesc. (vezi toată discuția)
Plata asigurari sociale Alex04041982 Alex04041982 Buna ziua.va rog sa ma ajutati la o intrebare.am i problema medicala grava dar nu sunt asugurat,pama in sept.2017 am fost in indemn.crestere copil,dupa care am ... (vezi toată discuția)