Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass 2018 persoana fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass 2018 persoana fara venit

In cazul in care sotia este persoana fara venit , iar sotul pensionar(asigurat) este neccesara plata CASS pentru a beneficia de servicii medicale de stat sau sotia devine asigurata prin casatorie?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Nu. Depune declaratia 604 si astfel opteaza intre plata lunara a contibutei ,cate 190 lei, sau plateste doar atunci cand are nevoie sa dovedeasca ca este asigurata valoarea 7 x 190 lei.