avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna .
Am lucrat inaintea sa se nasca fetita mai mult de 24 luni. Dupa nastere am intrat in ccc. Apoi dupa 7 luni m am intors la servici si a intrat sotul in locul meu in ccc. S a intors si el la servici inainte sa implineasca fetita 2 ani cu 15 zile.
Dupa acesta am depus eu cerere pt stimulentul se insertie ( am inteles ca eram intoarsa inainte cu 60 zile oricum ) dosarul mi s a acceptat. Dar u am.primit inca nici un raspuns. Au trecut 2 luni deja
Intrebarea este : o sa primesc stimulent pana implineste copilul 3 ani?
Cel mai recent răspuns: Atimaci , utilizator 14:54, 16 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Persoanele aflate în concediul pentru creșterea copilului, care aleg să revină la serviciu mai repede decât trebuie, pot cere acordarea stimulentului de inserție. Acest drept al părinților este reglementat de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010,

Din punc de vedere legal raspunsul este afirmativ ,atata timp cit ati indeplinit cerintele legale impuse.
In opinia mea nu aveti de ce sa va faceti griji. Chiar daca va mai dura un timp ,cred ca veti primi acest stimulent.

Cu speranta ca v-am fost de folos va urez

Succes
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procesarea dosarelor cam dureaza 2/3 luni, in practica.
Multumesc frumos pt raspunsuri.
Am pus intrebarea fii dca au trecut deja 2 luni fara vre o instiintare.
Si ne cam incurca faptul ca eu intradevar m am intors mai repede cu 60 de zile ( defapt cu 14 luni insintea sa implineasca copilul 2 ani ) la locul de munca .dar a intrat tatal in ccc. Si el doar cu 11 zile mai repede sa implineasca bb 2 ani
Dar eu am depus cerere pt stimulent. Dar abia dupa ce a terminat tatal ccc

Trebuia oare sa fim ambii intorsi la munca inainte cu 60 zile . sau doar eu
Care solicita stimulentul.
Trebuia sa depun dosarul imefiat dupa ce m am intors la servici?
Dosarul a fost accrptat.
Dar inca nici un rasp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie vs luna tatalui Natalia Balazs Natalia Balazs Eu momentan sunt in CCC si doresc sa ma intorc la servici cu 60 de zile inainte ca fiul meu sa implineasca 2 ani. Cand ma intorc eu la servici, tatal va sta ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc si stimulent de insertie Apaxil Apaxil Buna ziua, in data de 21 aprilie 2016 am nascut primul copil, iar in 29 iulie 2017 am nascut cel de-al doilea copil (dupa 1 an si 3 luni). Pentru primul copil ... (vezi toată discuția)
Legea66/2016 rujanlauraflorentina rujanlauraflorentina Copilul nostru sa nascut pe16/10/2014 sotul a intrat in CCC pe 1/12/2014 si s-a intors la munca pe 16/09/2016 mai poate beneficia dr stimulent de insertie pana ... (vezi toată discuția)